Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Co to jest i jak działa skaler obrazu (upscalling)?

Co to jest i jak działa skaler obrazu (upscalling)?

Video

Hasło High Definition, kojarzące się z obrazem wysokiej jakości, niejedno ma imię. Najlepiej świadczą o tym wyświetlacze HD (telewizory LCD, PDP, projektory), które różnią się rozdzielczością - może to być 1920x1080 (Full HD) lub np. 1280x720, możliwości jest jeszcze więcej.

Taki telewizor będzie współpracował z przeróżnymi źródłami sygnału dysponującymi znów niejednolitym formatem rozdzielczości. Najprostszą i optymalną sytuacją jest odtwarzacz Blu-ray z płytą 1920x1080, podłączony do telewizora z matrycą o tych samych tzw. natywnych parametrach.

Niestety nie zawsze można na to liczyć, użytkownik najlepszego nawet telewizora może zechcieć obejrzeć telewizję (sygnał SD niskiej rozdzielczości), podłączyć stary magnetowid czy odtwarzacz DVD. Aby więc zapewnić kompatybilność dwóch urządzeń (np. źródła sygnału o niskiej rozdzielczości i wyświetlacza o wysokiej rozdzielczości), producenci posługują się skalerami - procesorami wizyjnymi, których zadaniem jest konwersja sygnału z jednej postaci (rozdzielczości) na inną.

Gdybyśmy nie mieli skalera, telewizor Full HD nie mógłby pracować z sygnałem telewizyjnym, który nie niesie wystarczającej ilości informacji, by zapełnić cały ekran. Dzisiejsze skalery są miniaturowymi, ale potężnymi komputerami, które na bazie skomplikowanych algorytmów i analizy zawartości obrazu starają się 'dopasować' sygnał do zadanej specyfikacji. Są oczywiście rozwiązania lepsze i gorsze, tańsze i droższe, dlatego finalna jakość obrazu (skalowanego) uzależniona jest od możliwości systemów skalujących.

Skaler to integralna część każdego nowoczesnego wyświetlacza, posiadają go także odtwarzacze Blu-ray, niemal wszystkie DVD, a także wiele amplitunerów.

Praca skalera to nie tylko podnoszenie rozdzielczości (takie upskalery do 1080p są rzeczywiście najpopularniejsze), ale także, w razie potrzeby, przetwarzanie sygnału wyższej rozdzielczości na niższą, odpowiadającą wymaganiom sprzętu lub wyjścia sygnału. Często w opisach pojawia się słowo upskaler, które oznacza skalowanie z niższej do wyższej rozdzielczości, upskaler (lub proces - upscalling) jest więc szczególnym, najbardziej pożądanym, przypadkiem skalera.

Na zdjęciu zestaw kina domowego Marantz AV7005 + MM7055 + MM7025 - w sekcji wideo Marantz korzysta z bardzo popularnego ostatnio w droższych amplitunerach skalera Anchor Bay Technology ABT2015

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Co to jest i do czego służy konwerter wideo?

Które z wyjść wideo w odtwarzaczu DVD jest najlepsze?

Czym różnią się technologie LCD i PDP stosowane w telewizorach, jakie są ich praktyczne wady i zalety?

Czym różnią się technologie LCD i DLP stosowane w projektorach?

Co to są martwe piksele w plazmach lub LCD?

Jaką żywotność mają lampy w projektorach? Jak dużo kosztują?

Co to jest aspekt ekranu?

Czy 16:9 wyznacza takie same proporcje jak ekran w kinie?

Czy korekcja trapezu w projektorze zmniejsza efektywną rozdzielczość?

Czy jest możliwe odtwarzanie płyt DVD z USA na odtwarzaczach kupowanych w Polsce?

Co to jest 'progressive scan' i 'interlaced'?

Co oznaczają symbole 480i, 480p, do 1080i, 1080p?

Czy można poprawić jakość obrazu w telewizorze LCD, PDP lub w projektorze za pomocą dostępnych w nich regulacji?

Czy można gromadzić filmy z DVD na dyskach twardych wypalarek DVDR?

Na jak duże odległości można przesyłać sygnał wizyjny?

Co to jest technologia OLED?

Co to jest LCOS (DiLA)?

Leksykon

Felietony

Reportaże i wywiady

Zobacz także
Po co w zespołach głośnikowych jest zwrotnica? Dlaczego podstawkowe zespoły głośnikowe nazywamy monitorami? Czy 50-watowym wzmacniaczem można uszkodzić 200-watowe kolumny? Na czym polega bi-amping i jakie są jego warianty?
Audio - kwiecień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W numerze kwietniowym mamy szczególną kompozycja testów - trzy z nich dotyczą mniej-więcej tego samego, relatywnie przystępnego zakresu cenowego, ok. 3000 zł, i jednocześnie "konkurencyjnych" kategorii sprzętu - słuchawek, głośników bezprzewodowych i klasycznych ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio