Co to jest i jak działa skaler obrazu (upscalling)?

Co to jest i jak działa skaler obrazu (upscalling)?

Video

Hasło High Definition, kojarzące się z obrazem wysokiej jakości, niejedno ma imię. Najlepiej świadczą o tym wyświetlacze HD (telewizory LCD, PDP, projektory), które różnią się rozdzielczością - może to być 1920x1080 (Full HD) lub np. 1280x720, możliwości jest jeszcze więcej.

Taki telewizor będzie współpracował z przeróżnymi źródłami sygnału dysponującymi znów niejednolitym formatem rozdzielczości. Najprostszą i optymalną sytuacją jest odtwarzacz Blu-ray z płytą 1920x1080, podłączony do telewizora z matrycą o tych samych tzw. natywnych parametrach.

Niestety nie zawsze można na to liczyć, użytkownik najlepszego nawet telewizora może zechcieć obejrzeć telewizję (sygnał SD niskiej rozdzielczości), podłączyć stary magnetowid czy odtwarzacz DVD. Aby więc zapewnić kompatybilność dwóch urządzeń (np. źródła sygnału o niskiej rozdzielczości i wyświetlacza o wysokiej rozdzielczości), producenci posługują się skalerami - procesorami wizyjnymi, których zadaniem jest konwersja sygnału z jednej postaci (rozdzielczości) na inną.

Gdybyśmy nie mieli skalera, telewizor Full HD nie mógłby pracować z sygnałem telewizyjnym, który nie niesie wystarczającej ilości informacji, by zapełnić cały ekran. Dzisiejsze skalery są miniaturowymi, ale potężnymi komputerami, które na bazie skomplikowanych algorytmów i analizy zawartości obrazu starają się 'dopasować' sygnał do zadanej specyfikacji. Są oczywiście rozwiązania lepsze i gorsze, tańsze i droższe, dlatego finalna jakość obrazu (skalowanego) uzależniona jest od możliwości systemów skalujących.

Skaler to integralna część każdego nowoczesnego wyświetlacza, posiadają go także odtwarzacze Blu-ray, niemal wszystkie DVD, a także wiele amplitunerów.

Praca skalera to nie tylko podnoszenie rozdzielczości (takie upskalery do 1080p są rzeczywiście najpopularniejsze), ale także, w razie potrzeby, przetwarzanie sygnału wyższej rozdzielczości na niższą, odpowiadającą wymaganiom sprzętu lub wyjścia sygnału. Często w opisach pojawia się słowo upskaler, które oznacza skalowanie z niższej do wyższej rozdzielczości, upskaler (lub proces - upscalling) jest więc szczególnym, najbardziej pożądanym, przypadkiem skalera.

Na zdjęciu zestaw kina domowego Marantz AV7005 + MM7055 + MM7025 - w sekcji wideo Marantz korzysta z bardzo popularnego ostatnio w droższych amplitunerach skalera Anchor Bay Technology ABT2015

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj