Co to jest i do czego służy konwerter wideo?

Video

Konwerter wideo jest układem dokonującym translacji pomiędzy różnymi typami sygnałów wideo (kompozyt, komponent, S-Video, HDMI). Nowoczesny amplituner A/V pełni dziś rolę centrum nie tylko dla dźwięku, ale także obrazu.

W tym jednym urządzeniu zbiegają się różne sygnały źródłowe - z odtwarzacza, tunera satelitarnego, kamery wideo czy iPoda. Wszystkie te urządzenia nie dysponują najczęściej jednolitym standardem sygnałów wyjściowych, wygoda instalacji i późniejszego użytkowania dyktuje jako optymalne pojedyncze podłączenie sygnału wyjściowego do telewizora (lub projektora).

Obecnie najczęściej jest nim standard HDMI, aby więc wszystkie sygnały wejściowe mogły popłynąć później tylko jednym kablem np. do 'elcedeka', wewnątrz amplitunera musi odbywać się tłumaczenie sygnałów na zadany format wyjściowy - za te operacje odpowiadają konwertery wideo.

Na ogół telewizor podłączamy najlepszym z dostępnych standardów (by uzyskać najlepszą jakość obrazu), a więc domyślnie zadaniem konwertera jest przekształcenie sygnału niższego rangą (np. kompozytowego) na wyższy (np. komponent). W niektórych przypadkach, takich jak chociażby zasilanie drugiej strefy, pojawia się jednak potrzeba odwrotnej operacji, przejścia z sygnałem wysokiej jakości na niższy standard.

Najlepsze systemy potrafią więc konwertować sygnały w górę i w dół. Skalowaniem sygnału (np. do 1080p) zajmuje się natomiast zupełnie inny układ, jest to funkcja skalera (upscalling), który jednak na ogół ściśle współpracuje z konwerterem wideo. Często bywa tak, że konwersja obrazu wiąże się z przejściem między formatem analogowym a cyfrowym, wówczas po drodze pracują jeszcze przetworniki A/C, będące już jednak integralną częścią konwertera.

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu