Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Co to jest i do czego służy konwerter wideo?

Video

Konwerter wideo jest układem dokonującym translacji pomiędzy różnymi typami sygnałów wideo (kompozyt, komponent, S-Video, HDMI). Nowoczesny amplituner A/V pełni dziś rolę centrum nie tylko dla dźwięku, ale także obrazu.

W tym jednym urządzeniu zbiegają się różne sygnały źródłowe - z odtwarzacza, tunera satelitarnego, kamery wideo czy iPoda. Wszystkie te urządzenia nie dysponują najczęściej jednolitym standardem sygnałów wyjściowych, wygoda instalacji i późniejszego użytkowania dyktuje jako optymalne pojedyncze podłączenie sygnału wyjściowego do telewizora (lub projektora).

Obecnie najczęściej jest nim standard HDMI, aby więc wszystkie sygnały wejściowe mogły popłynąć później tylko jednym kablem np. do 'elcedeka', wewnątrz amplitunera musi odbywać się tłumaczenie sygnałów na zadany format wyjściowy - za te operacje odpowiadają konwertery wideo.

Na ogół telewizor podłączamy najlepszym z dostępnych standardów (by uzyskać najlepszą jakość obrazu), a więc domyślnie zadaniem konwertera jest przekształcenie sygnału niższego rangą (np. kompozytowego) na wyższy (np. komponent). W niektórych przypadkach, takich jak chociażby zasilanie drugiej strefy, pojawia się jednak potrzeba odwrotnej operacji, przejścia z sygnałem wysokiej jakości na niższy standard.

Najlepsze systemy potrafią więc konwertować sygnały w górę i w dół. Skalowaniem sygnału (np. do 1080p) zajmuje się natomiast zupełnie inny układ, jest to funkcja skalera (upscalling), który jednak na ogół ściśle współpracuje z konwerterem wideo. Często bywa tak, że konwersja obrazu wiąże się z przejściem między formatem analogowym a cyfrowym, wówczas po drodze pracują jeszcze przetworniki A/C, będące już jednak integralną częścią konwertera.

Newsletter image
NEWSLETTER
Subskrybuj,
pobierz e-wydanie AUDIO,
bądź na bieżąco
Close icon
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz PDF
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta styczeń 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista listopad - grudzień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu