Czy korekcja trapezu w projektorze zmniejsza efektywną rozdzielczość?

Czy korekcja trapezu w projektorze zmniejsza efektywną rozdzielczość?

Video

Tak, stosując regulację trapezu obraz jest elektronicznie 'wyginany' i dopasowywany do idealnie prostokątnego ekranu, co nieuchronnie wiąże się z zawężaniem pola matrycy (z reguły w pionie, ale zdarza się, że również w poziomie, jeśli projektor ma korekcję trapezu w tej płaszczyźnie).

Utrata rozdzielczości jest jednak stosunkowo niewielką stratą w porównaniu z utratą ostrości, która występuje natychmiast po rozpoczęciu korygowania trapezu. Obniżenie ostrości najwyraźniej widać w niskobudżetowych projektorach DLP. Producenci bronią się przed regulowaniem trapezu na dwa sposoby.

Pierwszy polega na możliwości przesuwania obrazu góra-dół, prawo-lewo w dużym zakresie. Zmiany położenia dokonuje elektronika sprzężona z układem optycznym.

Drugi sposób jest bezkompromisowy - nie ma żadnej regulacji ustawienia obrazu. W takiej sytuacji użytkownik zmuszony jest do zainstalowania projektora idealnie na wprost ekranu. Na takie rozwiązanie mogą pozwolić sobie producenci hi-endowych rzutników.

Zobacz także
Audio - kwiecień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Mimo zmian na rynku i pojawiania się nowych kategorii urządzeń, wzmacniacze stereofoniczne zachowują mocną pozycję. Pięć modeli w przystępnej cenie 2000 zł tworzy ciekawy wybór, a przede wszystkim udostępnia przyzwoitą moc i jakość dźwięku. Znamienne dla ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj