Czy jest możliwe odtwarzanie płyt DVD z USA na odtwarzaczach kupowanych w Polsce?

Czy jest możliwe odtwarzanie płyt DVD z USA na odtwarzaczach kupowanych w Polsce?

Video

Teoretycznie nie, praktycznie bez problemu. Światowy rynek wydawnictw DVD został podzielony przez producentów na kilka obszarów, w taki sposób by krążki kupione w jednym rejonie świata były nie do odtworzenia gdzie indziej.

Najpopularniejszym problemem są właśnie płyty kupowane w USA przez Europejczyków. USA, Kanada i Japonia są w obszarze oznaczonym kodem 1, Europa funkcjonuje w strefie 2. Możliwość uniwersalnego odtwarzania płyt dali użytkownikom producenci odtwarzaczy DVD.

W praktyce kilka tygodni po pojawieniu się w sprzedaży nowej generacji odtwarzaczy marki X, jej dystrybutorzy na całym świecie otrzymują instrukcję jak zdjąć blokadę. Metod jest wiele, ale zawsze są bardzo proste.

Np.: włożenie do napędu specjalnie spreparowanej płyty (z odpowiednim oprogramowaniem), przyciśnięcie kilku wskazanych klawiszy w określonej kolejności czy wyjęcie odpowiedniej zwory z płytki drukowanej. Zdjęcie blokady z reguły doprowadza urządzenie do stanu, w którym potrafi czytać płyty z całego świata (all region).

zdjęcie: wikipedia.org, Monaneko, CC BY-SA 3.0

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj