Gramofon Technics SL 1500C

21 stycznia 2019 Sprzęt

Podczas CES 2019 Technics przedstawił nowy gramofon z napędem bezpośrednim, klasy Premium – model SL1500C. Zastosowano w nim wiele firmowych rozwiązań, jak bezrdzeniowy silnik napędu bezpośredniego czy ramię o niezwykle wysokim stopniu czułości.

Gramofon Technics SL 1500C - silnik i przedwzmacniacz Phono EQ

Gramofon jest wyposażony w bezrdzeniowy silnik napędu bezpośredniego. Dodatkowo maksymalnie zwiększono siłę magnetyczną wytwarzaną przez magnesy wirnika oraz zoptymalizowano odstęp między stojanem a tymi magnesami. To wszystko pozwoliło na uzyskanie wysokiego momentu obrotowego, porównywalnego z tym, który oferuje model SL-1200MK5. Oprócz tego parametry sterownika silnika dostosowano do masy talerza.

Gramofon Technics SL-1500C wyposażono w przedwzmacniacz Phono EQ kompatybilny z wkładkami MM, za pomocą którego do gramofonu można podłączyć urządzenia audio nieposiadające przyłączy wejściowych fono. W celu ograniczenia szumów zasilacz przedwzmacniacza oddzielono od zasilacza silnika i obwodów sterowania. Konstrukcja osłony dodatkowo tłumi szumy dochodzące z zewnątrz. W rezultacie możliwe jest wzmacnianie sygnałów cechujących się wysokim stopniem czystości.

W układzie napędu bezpośredniego silnik jest podłączony bezpośrednio do talerza, dzięki czemu prędkość obrotowa silnika dostosowuje się do prędkości obrotowej odtwarzanej płyty. Z tego względu, aby zapewnić stabilność odtwarzania, niezwykle istotna jest kontrola prędkości obrotowej silnika.

W modelu SL-1500C zastosowano najnowszą technologię sterowania silnikami, którą opracowano w oparciu o udoskonalone płyty Blu-ray. W celu doprecyzowania pomiarów prędkości obrotowej talerza poprawiono konstrukcję cewki FG zamkniętego układu wykrywania FG.

Czytaj również testy urządzeń marki Technics 

 

Technics SL 1500C - ramię i talerz

Ramię gramofonu, które odpowiada za dokładne odczytywanie sygnałów przez igłę, jest wyważone statycznie i ma kształt litery S, co jest typowe dla Technicsa. Rurkę ramienia wykonano z lekkiego aluminium. Część nośna konstrukcji wsporczej, na której ramię jest zawieszone, składa się z obudowy poddanej obróbce skrawaniem oraz wysoce precyzyjnego łożyska gwarantującego wysoki poziom czułości od razu po załączeniu gramofonu.

Talerz, na którym umieszczana jest płyta winylowa, zbudowano z dwóch warstw i gumy pokrywającej całą powierzchnię tylną, wygłuszającej wszystkie niepożądane drgania rezonansowe występujące na aluminiowym talerzu odlanym metodą kokilową. Niezwykła wytrzymałość i zdolność tłumienia drgań uniemożliwiają przekazywanie szkodliwych drgań na płytę i jakiekolwiek zakłócenia dźwięku.

Technics SL 1500C - obudowa i tłumik drgań

Odlana metodą kokilową podstawa jest na sztywno zintegrowana ze specjalnym materiałem dwuwarstwowym stanowiącym połączenie tworzywa ABS i włókna szklanego. Tłumik drgań zbudowano ze sprężyny i elementów gumowych. Eliminuje on m.in. drgania zewnętrzne towarzyszące wysokim poziomom głośności.

Czytaj również testy z kategorii: Gramofony

 

Technics SL 1500C - wkładka Ortofon 2M Red

Technics SL-1500C jest wyposażony w wysokiej jakości wkładkę Ortofon 2M Red. Jest ona mocowana w uniwersalnym uchwycie. Poprzez zastosowanie funkcji regulacji wysokości ramienia w zakresie 6 mm można jednak używać również innych wkładek. Dodatkowy obciążnik pozwala na umieszczenie wkładki ważącej (razem z uchwytem) od 14,3 do 25,1 g.

Gdy ramię dochodzi do końca płyty, funkcja automatycznego podnoszenia unosi je. Zapobiega to niepotrzebnemu zużyciu zarówno Twoich wartościowych płyt, jak i igły oraz zwiększa ogólny komfort użytkowania gramofonu.

* Funkcję tę można wyłączyć.

Źródło: materiały prasowe

Może Cię zainteresować
TECHNICS testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu