Nowe kolumny głośnikowe ELAC z serii Carina

29 listopada 2019 Sprzęt

ELAC wprowadza do sprzedaży nową serię głośników - Carina. Tworzą ją trzy modele: podstawkowy BS243.4, wolnostojący FS247.4 i głośnik centralny CC241.4 – które zostały opracowane w oparciu serię 240.

Elementem spinającym te wszystkie konstrukcje jest wstęgowy przetwornik wysokotonowy JET, któremu kolumny mają zawdzięczać czystość, dynamikę i moc. Głośnik JET zapewnia wysokiej rozdzielczości dźwięk, reaguje błyskawicznie i oferuje szeroki zakres dynamiki przy zachowaniu minimalnych zniekształceń i szerszego pasma przenoszenia. Nie bez powodu zdobył wiele międzynarodowych nagród.

Elaki Carina są wyposażone w nowo opracowany przetwornik nisko/średniotonowy z aluminiową membraną o złożonej krzywiźnie. Ma na celu zwiększenie kontroli breakup'u i przesunięcie tego zjawiska daleko poza zakres pracy głośnika. Cewka o dużej średnicy i ponadwymiarowy magnes pozwalają uzyskać - jak mówi producent - bardzo dużą moc i niezwykłą dynamikę niskich tonów. Aby zagwarantować płynne przejście pomiędzy głośnikami nisko-średniotonowym i wysokotonowym JET projektanci zastosowali wyrafinowaną, wieloelementową zwrotnicę.

Czytaj również testy kolumn głośnikowych Elac

 Elac Carina FS243.4
 Elac Carina FS243.4 

Wszystkie modele z serii Carina wykorzystują układ bas-refleks, ale w przypadku dwóch, tj. BS243.4 i FS247.4, wylot tunelu został umieszczony w podstawie obudów kolumn głośnikowych. Rozwiązanie to nie tylko minimalizuje szum, lecz także zwiększa elastyczność podczas rozstawiania głośników - te można bowiem ustawić nawet przy samej ścianie lub w rogu pomieszczenia. Głośnik centralny wykorzystuje tradycyjny układ, w którym wylot dwóch tuneli obecnych w CC241.4 umieszczony jest na tylnej ściance.

Najmniejszym głośnikiem z nowej serii ELAC-a jest podstawkowy Carina BS243.4. To 2-drożna konstrukcja z obudową typu bas-refleks, w której pracuje przetwornik wysokotonowy JET oraz 133-milimetrowa jednostka nisko/średniotonowa.

Czytaj również: Jaki jest związek między wielkością zespołów głośnikowych a wielkością odpowiedniego dla nich pomieszczenia?

 Elac Carina FS247.4
 Elac Carina FS247.4 

Wolnostojąca kolumna głośnikowa Carina FS247.4 jest flagowym modelem serii. Także i w tym przypadku inżynierowie pozostali wierni wentylowanej obudowie, ale zastosowali 2,5-drożną konstrukcję z przetwornikiem JET i dwoma 133-milimetrowymi jednostkami. Taką samą ilość przetworników wykorzystuje również głośnik centralny, który jako jedyny ma 3-drożną konstrukcję.

Kolumny są dostępne w sprzedaży. Do wyboru mamy dwie wersje wykończenia - białą i czarną.

Czytaj również: Jak należy ustawić zespoły głośnikowe względem miejsca odsłuchowego?

Elac Carina CC 241.4
Elac Carina CC 241.4

Ceny:

• Carina BS243.4: 2299 zł szt.
• Carina FS247.4: 4599 zł szt.
• Carina CC241.4: 3899 zł szt.

Źródło: Audio Klan

Może Cię zainteresować
ELAC testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu