Telewizory LG OLED 2020

26 maja 2020 Sprzęt

LG wprowadza w maju do Polski swoje najnowsze telewizory z linii OLED 2020. Tym razem oznaczone rzymskim X, oferują sporo ciekawych rozwiązań dla graczy i najnowszy procesor alfa 9 trzeciej generacji.

W tym roku w polskich sklepach pojawi się łącznie 5 serii tegorocznych telewizorów LG OLED: BX (55" i 65"), CX (48", 55", 65", 77"), GX (55", 65" i 77"), seria Signature WX, a wraz z nią jeden model 65-calowy oraz 88-calowy LG OLED ZX z matrycą organiczną o rozdzielczości 8K.

Tegoroczne absolutne nowości to 48-calowy model CX - pierwszy taki telewizor OLED o przekątnej ekranu poniżej 50 cali, oraz model GX Gallery przylegający do ściany niczym obraz. Ma on niecałe 2 cm głębokości i uchwyt schowany w obudowie.

  LG ZX3
 LG ZX3

LG OLED 2020 - na początek procesor...

Telewizory są wyposażone w najnowszy procesor α (Alpha) 9 Gen 3 AI* dzięki algorytmom głębokiego uczenia wykrywa różnice między twarzami, tekstem i innymi elementami o bogatych szczegółach, a następnie delikatnie przetwarza każdy element obrazu, podwyższając jego jakość.

Procesor rozpoznaje również gatunek treści, dzieląc go na cztery kategorie: Standardowe, Film, Sport oraz Animacja. Za pośrednictwem wbudowanego w pilot Magic Remote mikrofonu rozpoznaje też akustykę pomieszczenia oraz położenie widza, aby zoptymalizować jakość odtwarzanego dźwięku (AI Acoustic Tuning).

*Dostępny w seriach CX, GX, WX, ZX. Seria BX posiada procesor α (Alpha) 7 Gen 3 AI.

LG GX9
LG GX9

OLED-y dla graczy

Wszystko to przysłuży się z pewnością graczom, którym ponadto może się spodobać Input lag na poziomie 13 ms i czas reakcji matrycy wynoszący 1 ms.

To jednak nie koniec smaczków - w konstrukcjach zastosowano ponadto tryb HGiG pełniący funkcję jak HDR w filmach. Nowe OLED-y zapewniają do tego obsługę technologii Freesync od AMD, ale też G-Sync od NVIDA.

Telewizory LG OLED są wyposażone w interfejs HDMI 2.1 umożliwiający wyświetlanie treści 4K z prędkością 120 klatek na sekundę, a także zapewniający obsługę technologii 4K HFR (High Frame Rate), trybu ALLM (Automatic Low Latency Mode), zmiennej częstotliwości odświeżania VRR oraz zwrotnego kanału audio eARC.

Żeby przy tym nie męczyły się nasze oczy, producent zadbał o redukcję niebieskiego światła.

LG ZX1
LG ZX1

A co dla kinomaniaków i fanów sportu?

W funkcjach telewizorów LG OLED pojawił się w tym roku specjalny tryb - Filmmaker Mode, który ma zapewnić jak najwierniejsze odtwarzanie kinowego obrazu poprzez wyłączanie takich ulepszaczy, jak wygładzanie ruchu. Zadebiutowała też funkcja Dolby Vision IQ dostosowująca parametry wyświetlanych treści do warunków panujących w pomieszczeniu.

O realistyczny, przestrzenny dźwięk dba zaś system Dolby Atmos. Telewizory oferują przy tym krótki czas reakcji matrycy - (1 ms), co zapewnia płynniejsze i wyraźniejsze odwzorowanie szybkiego ruchu.

Nowością jest także funkcja Sport Alert, dzięki której w czasie rzeczywistym na ekranie pojawiają się m.in. informacje o wynikach meczów.

LG CX
LG CX

Sterowanie głosowe sprzętami domowymi

Telewizory LG ze sztuczną inteligencją umożliwiają też sterowanie domowymi urządzeniami udostępnionymi w ramach jednej sieci. Wszystkie inteligentne sprzęty można połączyć i monitorować ich status w specjalnym panelu domowym - Home Dashboard.

Umożliwia on nie tylko śledzenie statusu urządzeń (jak np. sprawdzenie czy pralka LG zakończyła już pranie lub jaka jest temperatura w mieszkaniu), ale także sterowanie nimi za pomocą telewizora.

W tym celu stworzone zostały 3 scenariusze, aktywowane hasłem "Dzień dobry", "Dobranoc" oraz trzeci "Własny scenariusz". Można w nich zaprogramować sprzęty tak, aby zmieniały swoje ustawienia w zależności od okoliczności – inne na poranek, a inne na noc.

W praktyce oznacza to, że na zakończenie dnia wydając komendę do pilota TV "Dobranoc", zostanie wyłączony TV oraz oświetlenie, a klimatyzator wejdzie w tryb nocny.

Źródło: LG

LG testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta styczeń 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu