LG
Soundplate LAP340

Dobry pomysł wzorniczy, wyróżniający produkt na tle konkurencji to oczywista recepta - tyle że niełatwa do zastosowania. LG wyszło zwycięsko z tej próby. Kombinacja krzywizn i powierzchni wykonanych z metalu (?) daje ciekawy efekt końcowy, wydaje się być jednocześnie odporna na zadrapania.

Cena

1 700 zł

Dystrybutor

LG Electronics Polska

Gdyby ktoś mi zaproponował zakład, to pewnie pensję bym postawił, że to metal - tymczasem to imitacja, ale znakomita. Nie miałem wątpliwości, że korpus jest pokryty przetłaczaną aluminiową blachą, dopóki nie przyjrzałem się detalom na krawędziach - to jest tworzywo!

Całość jest zwarta i bardzo płaska. Kilka milimetrów więcej pozwoliłoby zainstalować większe przetworniki, ale zdaje się, że i w tej kategorii produktów będziemy świadkami wyścigu w kierunku płaskości - podobnie jak w przypadku telewizorów.

Moje obawy nieco się rozwiały, gdy wgryzłem się w specyfikację i okazało się, że LG LAP340 jest to konstrukcja 4.1 (właściwie to 4.2), oparta na szerokopasmowych głośnikach neodymowych, a w jej "podwoziu" zmieściły się dwa zupełnie nietypowo skonstruowane 10-cm głośniki niskotonowe. Od frontu niewielka kilkukolorowa dioda pokazuje, kiedy urządzenie jest aktywne i tym swoim miganiem coś stara się nam przekazać.

Gdy padła mi bateryjka w pilocie, myślałem, że bez wizyty u zaprzyjaźnionego zegarmistrza (to duża i płaska "pastylka”) się nie obejdzie - na obudowie LG LAP340 nie ma żadnych widocznych przycisków, ponieważ wszystkie elementy sterujące zostały umieszczone z tyłu, po prawej. Przyłącza w pierwszej chwili rozczarowują.

Gniazda, a dokładnie jedno gniazdo optyczne i Bluetooth 3.0, okazują się być wszystkim, co dostajemy, ale tak naprawdę to jest nam niezbędne. Jeżeli jesteśmy posiadaczami telewizora firmy LG z LG Sound Sync, będziemy mogli korzystać z pilotów zamiennie, a sygnał będzie przesyłany bezprzewodowo. Dekodowane formaty: Dolby Digital i DTS 2.0. Nośność obudowy 38 kg (to dużo), pod telewizor 32-55 cali.

Brzmienie

W średniej wielkości salonie przy maksymalnym wzmocnieniu chwilami chciałoby się jeszcze trochę głośniej, ale nie ma zapasu; w tym względzie przewaga Denona była bardzo wyraźna.

Z drugiej strony, pamiętając, że ten typ urządzenia został stworzony, by zaoferować coś więcej niż sam telewizor, można przyznać, że postęp jest wyraźny, i chyba żaden właściciel telewizora LG nie będzie zawiedziony - o ile nie ostrzył sobie słuchu na "prawdziwe” brzmienie kina domowego, ani na audiofilskie subtelności (upadająca szpilka będzie brzmiała w tym wydaniu jak upadający hufnal).

A mimo to pojawia się przynajmniej namiastka dźwięku przestrzennego. Tryb Cinema Surround, dzięki układowi głośników 4.1, powiększa scenę w dostrzegalny sposób.

LG LAP340 jest elegancki, w obsłudze prosty jak konstrukcja cepa, i w tej prostocie tkwi jego siła - robi, co do niego należy. Takie SoundPlate’y powinny się znajdować na wyposażeniu każdego droższego telewizora LG.

Waldemar Pegaz Nowak

Specyfikacja techniczna

LG Soundplate LAP340
Moc wzmacniacza [W] 120
Wymiary głośnika 700 x 38,5 x 32
Głośniki 4 szt. 6 x 3cm (szerokopasmowe
Wejścia optyczne, Bluetooth 3.0
Subwoofer wbudowan
Pasmo przenoszenia b.d
Inne światłowód/elementy
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
LG testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu