LG Soundplate LAP340

LG
Soundplate LAP340

Grające podstawki telewizorowe

Dobry pomysł wzorniczy, wyróżniający produkt na tle konkurencji to oczywista recepta - tyle że niełatwa do zastosowania. LG wyszło zwycięsko z tej próby. Kombinacja krzywizn i powierzchni wykonanych z metalu (?) daje ciekawy efekt końcowy, wydaje się być jednocześnie odporna na zadrapania.

Gdyby ktoś mi zaproponował zakład, to pewnie pensję bym postawił, że to metal - tymczasem to imitacja, ale znakomita. Nie miałem wątpliwości, że korpus jest pokryty przetłaczaną aluminiową blachą, dopóki nie przyjrzałem się detalom na krawędziach - to jest tworzywo!

Całość jest zwarta i bardzo płaska. Kilka milimetrów więcej pozwoliłoby zainstalować większe przetworniki, ale zdaje się, że i w tej kategorii produktów będziemy świadkami wyścigu w kierunku płaskości - podobnie jak w przypadku telewizorów.

Moje obawy nieco się rozwiały, gdy wgryzłem się w specyfikację i okazało się, że LG LAP340 jest to konstrukcja 4.1 (właściwie to 4.2), oparta na szerokopasmowych głośnikach neodymowych, a w jej "podwoziu” zmieściły się dwa zupełnie nietypowo skonstruowane 10-cm głośniki niskotonowe. Od frontu niewielka kilkukolorowa dioda pokazuje, kiedy urządzenie jest aktywne i tym swoim miganiem coś stara się nam przekazać.

Gdy padła mi bateryjka w pilocie, myślałem, że bez wizyty u zaprzyjaźnionego zegarmistrza (to duża i płaska "pastylka”) się nie obejdzie - na obudowie LG LAP340 nie ma żadnych widocznych przycisków, ponieważ wszystkie elementy sterujące zostały umieszczone z tyłu, po prawej. Przyłącza w pierwszej chwili rozczarowują.

Gniazda, a dokładnie jedno gniazdo optyczne i Bluetooth 3.0, okazują się być wszystkim, co dostajemy, ale tak naprawdę to jest nam niezbędne. Jeżeli jesteśmy posiadaczami telewizora firmy LG z LG Sound Sync, będziemy mogli korzystać z pilotów zamiennie, a sygnał będzie przesyłany bezprzewodowo. Dekodowane formaty: Dolby Digital i DTS 2.0. Nośność obudowy 38 kg (to dużo), pod telewizor 32-55 cali.

Brzmienie

W średniej wielkości salonie przy maksymalnym wzmocnieniu chwilami chciałoby się jeszcze trochę głośniej, ale nie ma zapasu; w tym względzie przewaga Denona była bardzo wyraźna. Z drugiej strony, pamiętając, że ten typ urządzenia został stworzony, by zaoferować coś więcej niż sam telewizor, można przyznać, że postęp jest wyraźny, i chyba żaden właściciel telewizora LG nie będzie zawiedziony - o ile nie ostrzył sobie słuchu na "prawdziwe” brzmienie kina domowego, ani na audiofilskie subtelności (upadająca szpilka będzie brzmiała w tym wydaniu jak upadający hufnal). A mimo to pojawia się przynajmniej namiastka dźwięku przestrzennego. Tryb Cinema Surround, dzięki układowi głośników 4.1, powiększa scenę w dostrzegalny sposób.

LG LAP340 jest elegancki, w obsłudze prosty jak konstrukcja cepa, i w tej prostocie tkwi jego siła - robi, co do niego należy. Takie SoundPlate’y powinny się znajdować na wyposażeniu każdego droższego telewizora LG.

Waldemar Pegaz Nowak

Parametry

LG Soundplate LAP340

 • Produkowany Tak
 • Moc wzmacniacza [W] 120
 • Wymiary głośnika 700 x 38,5 x 32
 • Głośniki 4 szt. 6 x 3cm (szerokopasmowe
 • Wejścia optyczne, Bluetooth 3.0
 • Subwoofer wbudowan
 • Pasmo przenoszenia b.d
 • Inne światłowód/elementy

Podstawowe dane

 • 1 700 zł
 • Dystrybutor LG Electronics Polska
 • Dostępność w 8 sklepach

Nasza ocena

 • Wykonanie: Efektownie superpłaski. Tworzywo świetnie imituje metal, kolor czarny lub szampański.
 • Laboratorium: Ograniczona do minimum, wejście optyczne i Bluetooth. Wytrzyma ciężki telewizor (do 38 kg).
 • Brzmienie: Czytelne dialogi i zalążki dźwięku przestrzennego.
PHILIPS Soundstage HTL4110B

PHILIPS
Soundstage HTL4110B

Cena: 1 140 zł

SAMSUNG Sound Stand HW-H610

SAMSUNG
Sound Stand HW-H610

Cena: 1 700 zł

SONY HT-XT1

SONY
HT-XT1

Cena: 1 450 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj