Denon prezentuje pierwsze amplitunery AV i wzmacniacze AV gotowe do obsługi standardu 8K

06 czerwca 2020 Sprzęt

Denon świętuje w tym roku 110 rocznicę działalności. Żeby zaakcentować tę wyjątkową datę, wprowadza właśnie do sprzedaży nowe amplitunery i wzmacniacze oznaczone symbolami AVC-X6700H, AVC-X4700H, AVC-X3700H i AVRX2700H (ten ostatni również w wersji DAB+). Co je wyrożnia? Są 8K-ready.

Urządzenia są wyposażone w wejście HDMI "8K" które umożliwia obsługę sygnału 8K/60Hz oraz 4K/120Hz, wsparcie nowych formatów HDR, w tym HDR10+ i Dynamic HDR, oraz zupełnie nową funkcję HDMI o nazwie Quick Media Switching (QMS), która pozwala na natychmiastową zmianę rozdzielczości lub liczby klatek na sekundę w celu wyeliminowania zjawiska ciemnego ekranu. Także HDR10, HLG (Hybrid Log Gamma) i Dolby Vision, a także 4:4:4 Pure Color subsampling oraz BT.2020 nadal są obsługiwane. 

Podobnie jest z kanałem zwrotnym audio eARC, który zapewnia transfer nieskompresowanego i kodowanego obiektowo dźwięku z telewizora do amplitunera za pomocą jednego kabla HDMI. Telewizory odtwarzają obraz bezpośrednio z aplikacji telewizyjnych w najlepszej dostępnej jakości - 4K lub 8K - podczas gdy amplituner określa najlepszy dostępny format dźwięku surround do dekodowania.

Dzięki eARC i najnowszej łączności HDMI do 8K Ultra HD, nowe amplitunery i wzmacniacze AV z serii X zapewniają bezproblemowe połączenie z nowoczesnymi telewizorami 8K, urządzeniami do streamingu, konsolami do gier i innymi odtwarzaczami multimedialnymi.

Nowe urządzenia Denon z serii X mogą również skalować (do kompatybilnych telewizorów obsługujących 8K) istniejące treści HD i 4K do 8K.

Czytaj również testy amplitunerów AV Denon

Graczom spodoba się na pewno jakość obrazu 4K/120Hz i zmienna częstotliwość odświeżania (VRR). Ponadto kilka trybów, z których każdy ma na celu zmniejszenie opóźnień i poprawę wyników. 

DTS:X Pro®

Modele Denon AVC-X6700H i AVC-X4700H obsługują praktycznie wszystkie istniejące formaty dźwięku 3D, w tym Dolby Atmos®, Dolby Atmos Height Virtualization Technology, DTS:X®, DTS Virtual:X™, IMAX® Enhanced i Auro-3D®.

AVC-X6700H oferuje ponadto obsługę DTS:X Pro®, pozwalając korzystać nam z maksymalnie 13 kanałów dekodowania DTS:X w różnych konfiguracjach głośników, takich jak 7.2.6 lub 9.2.4.

Najnowsze filmy w standardzie IMAX Enhanced obejrzymy w konfiguracjach głośników 7.2.6 lub 9.2.4 dzięki możliwościom przetwarzania 13.2 kanałów z wykorzystaniem zewnętrznego wzmacniacza. Funkcja DTS:X Pro będzie dostępna za pośrednictwem aktualizacji oprogramowania systemowego jeszcze w tym roku.

Czytaj również testy wzmacniaczy stereo Denon

 

Denon AVC-X6700H obsługuje 11 kanałów wzmocnienia z przetwarzaniem 13.2-kanałowym, natomiast modele AVCX4700H i AVC-X3700H do 9 kanałów wzmocnienia i przetwarzanie 11.2 kanałów. Denon AVR-X2700H obsługuje do 7 kanałów wzmocnienia.

Dekodowanie Auro-3D® jest obsługiwane przez AVC-X6700H i AVCX4700H. Format IMAX Enhanced jest dekodowany zarówno przez obydwa amplitunery, jak i AVC-X3700H.

Denon oferuje teraz także nowy tryb przedwzmacniacza dla AVC-X3700H, AVC-X4700H i AVC- wcześniej dostępny tylko w flagowym modelu Denon AVC-X8500H.

Tryb przedwzmacniacza zapewnia wyraźniejszą ścieżkę sygnału i większą tolerancję poziomów przesterowania poprzez odłączenie wewnętrznych wzmacniaczy, gdy urządzenie jest wykorzystywane jako procesor AV, a wszystkie głośniki są zasilane przez wzmacniacze zewnętrzne.

HEOS® Built-In i Roon Tested

Dzięki platformie HEOS® Built-in AVR-y z serii X mogą bezprzewodowo streamować muzykę do kompatybilnych komponentów HEOS z różnych bezpłatnych i płatnych serwisów streamingowych, w tym Spotify, Napster, Amazon Music HD, TuneIn, Deezer, SoundCloud, TIDAL i wielu innych.

Muzyki można także słuchać bezprzewodowo w dowolnym pomieszczeniu w domu - odtwarzać sam utwór w każdym pokoju lub wybierać inny utwór dla każdego podłączonego pokoju korzystając z różnych źródeł streamingu. Oprócz platformy HEOS obsługiwane są także Apple AirPlay 2 i Bluetooth.

AVR-y z serii X marki mają także certyfikat Roon Tested. Dzięki interfejsowi muzycznemu Roon możemy więc słuchać muzyki na komputerach osobistych i urządzeniach inteligentnych.

Amplitunery i wzmacniacze AV Denon kompatybilne z Roon Tested można łatwo skonfigurować przez Roon za pomocą AirPlay 2 lub poprzez połączenie z urządzeniem Roon Core.

Każde urządzenie posiada na panelu przednim port USB, który oferuje odtwarzanie plików audio w formatach MP3 oraz wysokiej rozdzielczości (pliki WAV, FLAC, ALAC i DSD 2.8/5.6 MHz).

Sterowanie głosowe

Amplitunery i wzmacniacze AV z serii X współpracują z asystentami głosowymi Amazon Alexa, Google Assistant i Apple Siri. Z Amazon Alexa można korzystać do zmiany różnych ustawień, w tym do przełączania źródeł wejściowych dla kilku odtwarzaczy multimedialnych, podczas gdy Google Assistant i Apple Siri mogą być używane do regulacji głośności, przechodzenia do następnego utworu i wiele więcej.

Konfiguracja i Denon Setup Assistant

Przez każdy etap procesu konfiguracji przeprowadza nas Denon Setup Assistant. Denon korzysta przy tym z technologii kalibracji pomieszczenia Audyssey, która automatycznie wykonuje precyzyjne pomiary i optymalizuje wydajność odbiornika, zapewniając najlepsze wrażenia dźwięku 3D dostosowane do indywidualnych właściwości akustycznych pokoju.

Denon AVR-X2700H oferuje Audyssey MultEQ XT, podczas gdy reszta nowych AVR-ów zapewnia Audyssey MultEQ XT32, a także subEQ HT do niezależnej kalibracji subwoofera dla bardziej zrównoważonej i kontrolowanej wydajności basu.

Modele serii X z roku 2020 obsługują teraz nową funkcję Dual Speaker Setup Preset, która umożliwia przechowywanie i natychmiastowe przełączanie między dwiema konfiguracjami głośników.

Kluczowe cechy wszystkich AVR serii X z roku 2020

Wideo oraz HDMI

(Nowość) 8K - rozdzielczość 8K i funkcja skalowania obrazu.
(Nowość) Obsługa 4K/120 klatek na sekundę.
(Nowość) Variable Refresh Rate (VRR) - Zmniejsza lub całkowicie eliminuje opóźnienie, zacinanie i rozrywanie klatek
(Nowość) HDR10+
(Nowość) Dynamic HDR - w celu zoptymalizowania wydajności telewizorów HDR za pomocą Dynamic HDR z dynamicznymi metadanymi, scena po scenie lub klatka po klatce.
(Nowość) Quick Media Switching (QMS)
(Nowość) Quick Frame Transport (QFT) - zmniejszani opóźnienień.
• eARC: Ulepszony kanał zwrotny audio obsługuje najnowsze bezstratne i wielowymiarowe formaty audio do transmisji dźwięku bezpośrednio z telewizora do amplitunera AV za pomocą pojedynczego kabla HDMI.
• Auto Low Latency Mode (ALLM) - tryb obsługiwany przez Xbox One, wymaga kompatybilnego telewizora.
• 4:4:4 Pure Color sub sampling, HDR10, HDR10+, Dolby Vision, Hybrid LogGamma (HLG), Dynamic HDR, 3D, oraz BT.2020 zapewniają wyjątkowe kolory, klarowność i kontrast.
• HDCP 2.3 - bsługa najnowszego standardu ochrony przed kopiowaniem na wszystkich portach HDMI.

Dźwięk oraz formaty Surround

(Nowość) DTS:X Pro - dostępne tylko w modelu AVC-X6700H, DTS:X Pro umożliwia przetwarzanie do 13 kanałów.
• Formaty dźwięku 3D: Dolby Atmos, DTS:X, IMAX Enhanced oraz Auro 3D.
• Premium DAC - 32bit AKM DAC umożliwia dekodowanie dźwięku w wysokiej rozdzielczości.
• Dźwięk Hi-Res - możliwość dekodowania plików bezstratnych do 24-bit/192-kHz ALAC, FLAC i WAV, a także ścieżek DSD 2.8MHz i 5.6MHz za pośrednictwem portu USB na panelu przednim lub urządzeń sieciowych.

Streaming muzyki oraz Smart Home

• Roon Tested, HEOS® Built-in, AirPlay 2
• Współpraca z Amazon Alexa, Google Assistant oraz Apple Siri w celu sterowania muzyką i funkcjami AVR².
• Bluetooth
(Nowość) Bluetooth Transmitter - dźwięk może być odtwarzany jednocześnie przez głośniki i słuchawki.

Konfiguracja oraz łatwość użytkowania

• Kalibracja & optymalizacja akustyki pomieszczenia: Pakiet technologii kalibracji EQ firmy Audyssey, zapewniający prostą, dokładną konfigurację i dynamiczną kontrolę głośności.
(Nowość) Dual Audyssey Preset Memory - pozwala przechowywać dwie konfiguracje Audyssey i przełączać się między nimi, aby uzyskać wrażenia dźwiękowe dopasowane do preferencji.
• Przyciski Quick Selects: Panel przedni i pilot posiadają cztery przyciski szybkiego wyboru Quick Selects, które przechowują preferowane ustawienia audio dla każdego źródła.
• Aplikacje sterujące (iOS/Android): Denon AVR remote do podstawowej kontroli i konfiguracji AVR. W sprzedaży dostępna jest aplikacja Audyssey MultEQ Editor umożliwiająca manualne dostosowanie krzywej EQ dla pomieszczenia.

Najnowsze amplitunery AV serii X będą dostępne u autoryzowanych dealerów Denon w poniższych terminach:

• AVR-X2700H - wersja DAB - wrzesień
• AVC-X3700H - sierpień
• AVC-X4700H - lipiec
• AVC-X6700H - lipiec

Źródło: Horn Distribution

Może Cię zainteresować
DENON testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta sierpień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu