Nowy odtwarzacz CD Luxman D-10X

07 września 2020 Sprzęt

Japoński Luxman poszerzył swoją ofertę produktową o nowy odtwarzacz płyt SACD/CD – flagowy model D-10X. Debiutująca konstrukcja wykorzystuje zaawansowane moduły DAC PCM768 kHz/32 bity, DSD22,4 MHz/1 bit i wspiera pełne dekodowanie MQA. Ma nowy układ mechaniczny ze sztywnym transportem LxDTM-i oraz nowymi dyskretnymi, w pełni zbalansowanymi wzmacniaczami ODNF-u.

Luxman D-10X - nowy mechanizm napędu

Nowy transport LxDTM-i (Luxman original Disc Transport Mechanism-improve) jest oryginalnym dziełem Luxmana. Mechanizm jest zamknięty przez biegnące przez całą jego długość boczne panele z aluminium o grubości 8 mm oraz stalową płytę górną o grubości 5 mm.

W celu zwiększenia ochrony napędu przed wibracjami fizyczny system mocowania tworzy zintegrowaną strukturę, która wspiera boczną ramę. Specjalne "żaluzje" odporne na kurz umożliwiają czystą i cichą obsługę płyt.

Czytaj również testy wzmacniaczy stereo Luxman

Odtwarzacz CD Luxman D-10X - front

Luxman D-10X - DAC i obsługiwane formaty

Luxman D-10X jest wyposażony w przetwornik cyfrowo-analogowy firmy ROHM. Ten producent półprzewodników stworzył tym razem nowe, wysoko zaawansowane układy DAC "MUS-IC" BD34301EKV, które zostały opracowane z myślą o urządzeniach audio klasy high-end. Z niskimi zniekształceniami (THD+N: 115 dB) i niskim szumem (stosunek S/N: 130 dB), mogą pracować w trybie dual mono. 

Wejście USB obsługuje pliki PCM 768 kHz/32 bity i DSD 22,4 MHz/1 bit. Odtwarzacz wspiera także format MQA (MQA-CD/pliki MQA) z pełnym dekodowaniem i jest wyposażony w nowy moduł ultra-niskofazowego zegara z niskim jitterem, który redukuje szum w pobliżu częstotliwości oscylacji.

Czytaj również testy odtwarzaczy CD Luxman

Odtwarzacz CD Luxman D-10X - tylna ścianka

Luxman D-10X - układ wzmocnienia ODNF

ODNF, unikatowy obwód wzmacniacza, został zaprojektowany przez Luxmana do samochodowych urządzeń audio w 1999 r. Od chwili swojego debiutu był stale ulepszany i jest kluczowym elementem nowoczesnej techniki amplifikacji japońskiej marki. Tylko wykryte zniekształcone elementy toru audio przesyłają informację zwrotną w celu wyeliminowania zniekształceń bez zmiany muzycznych komponentów.

Wyjście wzmacniacza detekcji zniekształceń jest ustawione na równoległą pracę, ulepszając precyzję detekcji zniekształceń i zachowując niższą impedancję. Układy DAC działają w trybie dual mono z w pełni różnicowymi wyjściami, które przesyłają sygnał do zbalansowanego układu konwersji napięciowo-prądowej. 

Czytaj również test: Luxman DU-50 + L-590A

Odtwarzacz CD Luxman D-10X  - wnętrze

Luxman D-10X - zasilanie i konstrukcja

W Luxmanie D-10X zastosowano nowe, większe transformatory mocy opracowane z myślą o urządzeniach audio (z pojemnością większą o 27 proc. w porównaniu z konwencjonalnymi) i niezależne regulatory dla każdego obwodu charakterystycznego dla Luxmana, niezwykle stabilnego zasilania wykorzystującego duże filtrujące kondensatory pojemnościowe.

Mechaniczny układ urządzenia został tak opracowany, aby zapewniał maksymalną separację pomiędzy zasilaniem i wyjściem analogowym, a przy tym cechował się doskonałą izolacją od wibracji i balansem wagi.

Odtwarzacz CD Luxman D-10X - wnętrze

Obudowa Luxmana D-10X chroni przed polem magnetycznym, impedancją uziemienia i cyfrowymi zakłóceniami. Jako środek zaradczy projektanci zastosowali kompozytową strukturę pozbawione pętli i ekranowane komponenty chassis.

Ponadto Luxman zadbał o idealny tor sygnałowy, odczyt - konwersja - wyjście, co pozwoliło wyeliminować zakłócenia i wibracje źródeł. W ograniczaniu drgań pomaga specjalnie dobrany gradient gęstości żeliwnych nóżek, dzięki czemu Luxman D-10X precyzyjnie odwzorowuje nawet najdelikatniejsze sygnały muzyczne.

Luxman D-10X - złącza

Odtwarzacz jest wyposażony w terminale RCA. Rolę analogowych wyjść pełnią także terminale Neutrik XLR. Ponadto Luxman wykorzystuje cyfrowe wejścia - USB, dwa optyczne i jedno koncentryczne - oraz cyfrowe wyjścia: jedno optyczne i jedno koncentryczne.

Oryginalne oprogramowanie Luxmana, Luxman Audio Player, zapewnia prostą i wygodną obsługę tego modelu z poziomu komputera Mac/PC. Oprócz standardowego transferu izochronicznego dostępne są cztery tryby Bulk Pet gwarantujące wysoką jakość dźwięku poprzez zredukowanie obciążenia obróbki.

Luxman D-10X już jest dostępny w sprzedaży.

Źródło: Audio Klan

Może Cię zainteresować
LUXMAN testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu