Soundbary LG na rok 2021

12 kwietnia 2021 Sprzęt

LG Electronics rozpoczęło wiosenną szarżę i na całym świecie wprowadza linię swoich soundbarów z oferty na rok 2021. Zaprojektowanych z większą dbałością o środowisko, możliwością łatwego podłączania, inteligentnymi funkcjami i oczywiście o wyglądzie dostrojonym do telewizorów LG.

Tegoroczne soundbary LG pozwalają korzystać z funkcji AI Sound Pro, która jest dostępna w telewizorach LG. Oferują teraz też te same tryby dźwięku, pozwalając na łatwe przełączanie się między urządzeniem a telewizorem za pomocą pilota.

Linia 2021 jest ponadto kompatybilna z kilkoma asystentami głosowymi, m.in. Google, Alexą i Siri*. Soudbary obsługują też technologię Apple AirPlay 2, sterować odtwarzaniem i udostępnianiem multimediów możemy już też z iPhone’a, iPada lub komputera Mac.

Czytaj również testy soundbarów LG

Soundbar LG SP9YA

W soundbarach LG z oferty na rok 2021 zastosowano rozwiązania zapewniające jakość dźwięku znane z poprzednich linii. Wiele modeli zostało dostrojonych przez Meridian Audio i wyposażonych w technologię Meridian z trybem muzycznym oferującym autentyczne brzmienie. W modelach SP11RA, SP9YA, SP8YA, SP7Y, SPD7Y dostępna jest również funkcja Meridian Horizon pozwalająca przetwarzać sygnał stereofoniczny na dźwięk wielokanałowy.

Soundbary LG łączą przednie głośniki skierowane z bezprzewodowymi tylnymi głośnikami - wszystkie są skierowane do góry i umożliwiają odtwarzanie przestrzennego dźwięku zapisanego w systemach Dolby Atmos i DTS:X. Wspiera je przy tym funkcja 4K Pass-Through z obsługą formatu Dolby Vision.

Czytaj również testy zestawów kina domowego LG

Soundbar LG na rok 2021

Wiele spośród nowych modeli ma certyfikat Hi-Res Audio, potwierdzający zdolność do odtwarzania nagrań z bezstratną kompresją i próbkowaniem 24-bit / 96 kHz przy zachowaniu żywego brzmienia i bogactwa niuansów oryginalnego nagrania studyjnego.

Soundbary wyposażono w interfejs HDMI z funkcją eARC, dzięki któremu jednym kablem można przesyłać treści o wysokiej przepływności bitowej i wysokiej rozdzielczości, a także z nieskompresowanym dźwiękiem w systemie Dolby Atmos. Funkcje odtwarzania z pamięci USB i strumieniowego przesyłania dźwięku przez interfejs Bluetooth pozwalają ponadto na wygodniejszy dostęp do muzyki.

Soundbary są wyposażone w funkcje sztucznej inteligencji (AI) LG. Jedną z nich jest AI Room Calibration, która analizuje wymiary i akustykę pomieszczenia, a następnie na tej podstawie dostosowuje ustawienia w urządzeniu tak, aby uzyskać optymalne brzmienie w każdym otoczeniu.

Funkcja AI Sound Pro wykorzystuje adaptacyjną regulację dźwięku, aby automatycznie dostosowywać zakres częstotliwości i rozszerzenie pola dźwiękowego do gatunku oglądanych treści (wiadomości, muzyki lub filmów).

LG jest eko

W tym roku LG oferuje urządzenia audio z certyfikatem SGS Eco Product. Zamiast dotychczas używanych materiałów firma zastosowała w wielu produktach surowce pochodzące z recyklingu.

Przykładowo, w modelu SP7Y wykorzystano tkaninę typu dżersej wykonaną z tworzywa pozyskanego z butelek PET. Soundbar ten uzyskał certyfikaty GRS (Global Recycled Standard) oraz UL ECV (Environmental Claim Validated), co potwierdza, że do wyprodukowania każdego egzemplarza zużyto prawie siedem plastikowych butelek, które trafiłyby na wysypisko śmieci.

LG opracowało też bardziej ekologiczne opakowania dla całej linii soundbarów - modeli SP11RA, SP9YA, SP8YA, i SP7Y. Są one wykonane głównie z formowanej pulpy celulozowej pochodzącej z recyklingu - zawierają znacznie mniej styropianu i innych tworzyw sztucznych.

Czytaj również: Te słuchawki świetnie sprawdzą się w sporcie, a na dodatek same się zdezynfekują. Poznaj LG TONE Free FN7

Soundbar LG na rok 2021

Dzięki temu uzyskały certyfikat Eco Product wydany przez SGS (Societe Generale de Surveillance) z centralą w Genewie (renomowaną firmę świadczącą usługi w dziedzinie kontroli, weryfikacji, testowania i certyfikacji.

Oznacza to, że urządzenia LG w minimalnym stopniu oddziałują na środowisko: emitują mniej zanieczyszczeń powietrza, zawierają niewielką ilość substancji niebezpiecznych oraz są w znacznym stopniu przystosowane do recyklingu.

Co więcej, opakowanie ma kształt litery "L". Pozwala to na lepsze wykorzystanie miejsca w środkach transportu i przewożenie większej liczby urządzeń przez mniejszą liczbę ciężarówek.

Dostępność

Nowe soundbary LG, w tym: SP11RA, SP9YA, SP8YA, SP7Y i SPD7Y, będą wprowadzane do sprzedaży w Europie i Ameryce Północnej już w tym miesiącu. Wybrane modele będą sukcesywnie wprowadzane do oferty LG w Polsce. Ponadto jeszcze w bieżącym roku na rynek trafią kolejne modele.

* Modele SP11RA, SP9YA, SP8YA współpracują z kilkoma asystentami głosowymi. Obecnie usługi Asystent Google, Amazon Alexa nie są dostępne w Polsce.

 

LG testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta grudzień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu