Telewizory Neo QLED 2022 debiutują w Polsce

26 maja 2022 Sprzęt

Samsung zaprezentował pełną ofertę telewizorów Neo QLED na 2022 rok. Wszystkie modele są wyposażone w dodatkowe funkcje, które są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby widzów. Oferują technologie jak Neo Quantum Mini LED czy Dolby Atmos. Na naszym rynku do sprzedaży trafią QN95B, QN91B, QN90B i QN85B.

Telewizory Samsung Neo QLED - funkcje i tryby

Wszystkie telewizory Samsung Neo QLED bazują na technologii Neo Quantum Mini LED. W tym roku Samsung zwiększył skalę luminacji z 12- do 14-bitowej*, co zaowocowało większą precyzją podświetlenia i przekłada się na lepszą wyrazistość detali zarówno w ciemnych, jak i jasnych scenach. Wszystko to jest wspierane przez Procesor AI. Ulepsza on oglądane treści, podczas gdy inteligentne skalowanie daje rozdzielczość zbliżoną do 4K**.

O kontrast i odwzorowanie szczegółów dba Technologia Neo Quantum HDR, która nadaje głębi kolorom i zwiększa kontrast każdej sceny. W modelach QN95B oraz QN91B i QN90B powyżej 50" zastosowano HDR 2000, z kolei seria QN85B oraz mniejsze ekrany QN91B/90B oferują HDR 1500.

Co więcej, wszystkie tegoroczne telewizory Samsung Neo QLED 4K - jako pierwsze na świecie otrzymały certyfikat "Zweryfikowane przez PANTONE", co potwierdza ich możliwości w zakresie wiarygodnego odwzorowania kolorów. Zyskały uznanie w szczególności za wierną ekspresję 2030 kolorów PANTONE oraz za nowo dodane 110 tonacji dla odcieni skóry.

Telewizory Samsung oferują przydatne tryby jak Ultra Szeroki Kąt Widzenia***, dzięki któremu obraz jest tak samo dobry z każdego miejsca w salonie i pod każdym kątem.

Samsung zastosował również Powłokę Antyrefleksyjną [4] i Tryb Komfort dla Oczu [5]. Parametry, takie jak jasność ekranu, tonacja i poziom niebieskiego światła automatycznie dopasowują się za jego sprawą do warunków otoczenia.

Czytaj również nasze testy urządzeń Samsung

 

Smart TV w odsłonie na 2022 rok

W tym roku widzowie skorzystają z nowego udoskonalonego Smart Hub. W praktyce oznacza to łatwe i szybkie zarządzanie ulubionymi filmami, programami telewizyjnymi czy grami, które znajdą się w jednym miejscu. Treści zostaną pogrupowane na kilka kategorii dodatkowo zoptymalizowanych pod kątem zainteresowań.

W serii Neo QLED 4K nie mogło także zabraknąć funkcji SmartThings [6]. Telewizor automatycznie wykrywa i łączy się z różnymi urządzeniami znajdującymi się w pobliżu. Dzięki zintegrowanemu SmartThings Hub [7] kompatybilne produkty można podłączyć bez dodatkowych konektorów zewnętrznych.

Wśród dodatkowych możliwości, które ułatwiają codzienne korzystanie są m.in. funkcja Dotknij i Wyświetl [8] (szybki i prosty sposób, aby przełączać się z telefonu i oglądać na dużym ekranie telewizora), Multi View, czyli możliwość oglądania treści z kilku urządzeń na jednym ekranie czy funkcja PC na Ekranie TV[9].

Czytaj również: Telewizory Samsung już gotowe do nadawania w standardzie DVB-T2

Samsung Neo QLED dla graczy

Modele Neo QLED na 2022 oferują Zaawansowane Funkcje Dla Graczy+, które dają kontrolę nad akcją na ekranie. Podręczny Panel Gracza 2.0 pozwala sprawdzić liczbę wyświetlanych na sekundę klatek (FPS) i wartość input lag, a w razie potrzeby ułatwia zmianę ustawień – wszystko to bez wychodzenia z gry.

Funkcja FreeSync Premium Pro odpowiada z kolei za zwiększoną płynność animacji i poprawę komfortu gry. Redukuje zacięcia obrazu, zmniejsza input lag, obsługuje treści HDR oraz technologię LFC, która zwiększa płynność animacji – wszystko to razem ułatwia zbudowanie przewagi w grze.

Zaawansowany Upłynniacz Ruchu Pro, dostępny w modelach QN95B oraz 43" i 50" wersjach QN91B/QN90B wyświetla ponadto ruch do 144 Hz w 4K i zapewnia wysoką wydajność, dzięki czemu można cieszyć się perfekcyjną dynamiką obrazu bez rozmyć i opóźnień.

Telewizory Samsung Neo QLED - dźwięk

Jedną z nowości w telewizorach telewizorach Samsung Neo QLED jest dźwięk przestrzenny z technologią Dolby Atmos®[10]. W połączeniu z wielokanałowymi wbudowanymi głośnikami ma zapewniać kinowe wrażenia w domu.

Czytaj również: Telewizor Samsung The Frame o przekątnej 32"

Efekt ten wspiera Dźwięk Podążający za Obiektem+[11], który przenosi poza tym w sam środek akcji. System odpowiednio rozmieszczonych głośników śledzi ruch obiektu na ekranie, podążając za nim, co potęguje wrażenia dźwięku przestrzennego.

Także i w modelach na 2022 rok nie mogło zabraknąć funkcji Q-Symphony. Pozwala ona na synchronizację dźwięku telewizorów i soundbarów Samsung.

Wśród dodatkowych funkcji wymienić można m.in. Aktywny Wzmacniacz Głosu, który intensyfikuje dźwięk dialogów, gdy pojawi się nieoczekiwany hałas, a także Dźwięk Dopasowany do Przestrzeni, który optymalizuje ustawienia w zależności od pomieszczenia, w którym znajduje się telewizor.

Wszystkie tegoroczne telewizory Neo QLED otrzymały Jednego Pilota Solarnego[12], który jest zasilany energią słoneczną oraz pochodzącą ze sztucznego oświetlenia. Umożliwia także wygodne zarządzanie wieloma urządzeniami podłączonymi do telewizora, np. dekoderem czy soundbarem.

Czytaj również: Samsung prezentuje mobilny projektor The Freestyle

[1] Modele 43"/50" z serii QN90B/QN91B posiadają 12 bitową skalę luminancji.

[2] Jakość wyświetlanej treści może się różnić w zależności od rodzaju treści i formatu. Skalowanie AI (dzięki sztucznej inteligencji) do jakości zbliżonej do 4K może nie mieć zastosowania do połączenia z komputerem oraz Trybu Gry.

[3] W serii QN91B/QN90B model 50″ posiada Szeroki Kąt Widzenia, a model 43″ nie posiada tej funkcji.

[4] Powłoka nie jest dostępna w serii QN85B.

[5] Funkcja używa lokalnego IP, by uzyskać informacje o pogodzie oraz godzinie wschodu/zachodu słońca.

[6] Dostępna technologia oraz funkcje mogą się różnić w zależności od kraju, usługodawcy, środowiska sieciowego lub produktu. Aktualizacje odbywają się bez powiadomienia. Wymagane jest podłączenie do Internetu oraz zarejestrowania urządzeń w aplikacji SmartThings. Podłączone urządzenia są sprzedawane oddzielnie.

[7] Usługa dostępna dla protokołu transmisji danych Wi-Fi/BLE (Bluetooth Low Energy). Protokół transmisji danych ZigBee wymaga zakupu IoTdongle.

[8] Funkcja Dotknij i Wyświetl jest dostępna na urządzeniach Samsung Galaxy z systemem Android 8.1 lub nowszym.

[9] Kompatybilna z wybranymi komputerami i urządzeniami mobilnymi. Aplikacja Easy Connection jest dostępna na komputerach z systemem operacyjnym Windows 10. Samsung DeX jest obsługiwany na wybranych urządzeniach Galaxy, Note i Tab. Większość funkcji jest dostępna po podłączeniu klawiatury oraz myszy do telewizora.

[10] Wymagane źródło dźwięku w formacie Dolby Atmos.

[11] W modelu QN85B jest Dźwięk Podążający za Obiektem.

[12] Aby ładować pilota, należy ustawić go panelem słonecznym skierowanym ku górze. Pilot może zostać umieszczony w pomieszczeniu, podczas gdy sztuczne źródło światła jest włączone lub w pobliżu okna, by zaczerpnąć naturalnego światła słonecznego.

SAMSUNG testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu