Samsung na CES 2024 - ekran Micro LED i technologia OLED Glare Free

09 stycznia 2024 Sprzęt

Podczas rozpoczynających się właśnie targów CES 2024 firma Samsung prezentuje ekran MICRO LED oraz nowy OLED Glare Free. Tym samym chce pokazać, że możliwości ekranów są nieograniczone.

Ekran MICRO LED

Ekran MICRO LED wygląda jak tafla przeźroczystego szkła. Zawiera maleńkie diody MICRO LED, a w procesie jego wytwarzania są eliminowane widoczne połączenia i refrakcję światła.

Jak pisze producent w informacji prasowej: "Wyobraźmy sobie, że próbujemy zamontować mały przedmiot, cieńszy niż ludzki włos, w określonej pozycji i pod określonym kątem. Następnie powtórzmy tę czynność ponad pół miliona razy. Tak powstają ekrany Micro LED".

MICRO LED charakteryzuje się modułową budową, umożliwia użytkownikom spersonalizowanie kształtu, wielkości i proporcji ekranów, aby dopasować je do dowolnej przestrzeni. Gotowy moduł jest montowany w wyświetlaczu i przechodzi ponad 600 godzin rozbudowanych testów niezawodności i procedur stabilizacji.

Lata prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez firmę Samsung doprowadziły do powstania skutecznego procesu, umożliwiając umieszczenie obwodów chipów LED bezpośrednio na szkle, co zmniejsza utratę jasności, jakiej mogą doświadczać użytkownicy tradycyjnych telewizorów.

Szersza gama telewizorów OLED i 20% jaśniej

Telewizory OLED Samsunga w 2024 roku korzystają z rozwiazań, które zastosowano w ubiegłorocznych modelach. Np. S95D oferuje wielki, 77-calowy ekran o doskonałym odwzorowaniu szczegółów, wysokiej częstotliwości odświeżaniu klatek i intensywnym, żywym obrazie.

Wyświetlacz ten jest o 20% jaśniejszy od poprzednich modeli, uferując głębokie i bogate odcienie czerni oraz wzbogaconą przez sztuczną inteligencję wierność kolorów tak czystych, że posiadają certyfikat Pantone Validated™. Samsung wprowadzi w tym roku także modele S90D i S85S w różnych wielkościach – od 42 do 83 cali.[1]

Technologia OLED Glare Free

Nowa technologia OLED Glare Free[2], zaprojektowana specjalnie z myślą o ekranach OLED 2024, zachowuje wierność barw i redukuje refleksy, utrzymując przy tym ostrość obrazu.

Powłoki o niskim stopniu odbicia światła optymalizowane do ekranów OLED eliminują konieczność poszukiwania kompromisu między połyskiem a odbiciem dzięki nowej, specjalistycznej warstwie twardych powłok i sposobowi powlekania powierzchni.

Ekran telewizora Samsung OLED S95D, będąc najjaśniejszym dotychczas ekranem OLED Samsunga, charakteryzuje się wysokim stopniem odświeżania do 144 Hz, więc ruch jest płynnie odwzorowany.

System Tizen 2024

Telewizory firmy Samsung, a w tym także Micro LED oraz OLED, wykorzystują system Tizen 2024, który w tym roku jest jeszcze bardziej zoptymalizowany dla użytkowników telewizji domowej. Teraz każdy może założyć profil oferujący spersonalizowane rekomendacje i bardziej dostosować go do swoich potrzeb.

Wbudowany Hub IoT pozwala zarządzać domowymi urządzeniami. Aplikacje, w tym aplikacje VOD, do streamingu gier i transmisji sportowych dają z kolei dostęp do świata rozrywki i informacji.

Najnowsze technologie, łatwe połączenie z soundbarem, konsolą i innymi urządzeniami to od dawna wyróżniki telewizorów Samsung, które są też cenione za wygodę użytkowania.

[1] Wielkość i dostępność modeli telewizorów OLED mogą różnić się w zależności od kraju.

[2] Weryfikacja UL potwierdza zasadność nazwy „OLED Glare Free” poprzez dokonanie oceny produktów według normy testowania Unified Glare Rating (UGR) ustanowionej przez Międzynarodową Komisję Oświetleniową (CIE) normy testowania ustanowionej przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną.

SAMSUNG testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu