Odtwarzacz strumieniowy Cambridge Audio CXN100

01 lutego 2024 Sprzęt

CXN100 to następca wielokrotnie nagradzanego modelu CXN V2. Streamuje, a jego oprogramowanie można zaktualizować zdalnie za pośrednictwem aplikacji, co pozwala być na bieżąco z nowymi usługami.

Odtwarzacz plików CXN V2 miał na pokładzie dwa przetworniki cyfrowo-analogowe Wolfson. Cambridge Audio  CXN100 został zmodernizowany przy użyciu nowych technologii.

Jego pojedynczy układ DAC ESS 9028Q2M jest tego pierwszorzędnym przykładem. Odtwarzacz, jak mówi producent, brzmi dzięki niemu lepiej i mierzy wyżej. Dodatkowo filtry wewnątrz ESS 9028Q2M sprawiają, że dodatkowy filtr po przetworniku nie jest potrzebny. Upraszcza to ścieżkę sygnału.

Choć obudowa Cambridge Audio  CXN100 może wyglądać znajomo, jego konstrukcja przeszła prawdziwą rewolucję. Konstruktorzy wymienili kluczowe komponenty audio, takie jak kondensatory i wzmacniacze operacyjne, strojąc w ten sposób stopień analogowy. Wyniki testów odsłuchowych pokazały poprawiony stosunek sygnału do szumu, zmniejszone zniekształcenia i - jak mówią - znakomity dźwięk.

Czytaj również nasze testy urządzeń Cambridge Audio

Cambridge Audio CXN100 - front
Cambridge Audio CXN100

Moduł StreamMagic

Moduł StreamMagic jest od ponad 10 lat jest udoskonalany. Jest on przemyślanym połączeniem sprzętu i oprogramowania, a przede wszystkim sercem wszystkich odtwarzaczy sieciowych Cambridge Audio. Wraz z Cambridge Audio CXN100 firma przeszła do jego 4. generacji. To ten sam moduł, który znajduje się w odtwarzaczach z serii Evo.

Ten najnowszy moduł dekoduje najnowsze typy plików w rozdzielczości do 32-bitów/768 kHz, DSD512 i MQA, dodając do tego zintegrowany moduł Bluetooth ułatwiający połączenie ze smartfonem itp. Odtwarzaczowi partneruje aplikacja StreamMagic.

Cambridge Audio CXN100 - tylna ścianka
Cambridge Audio CXN100

Radio internetowe

Cambridge Audio CXN100 wykorzystuje dwa rozwiązania: mpeg-DASH (Dynamic Adaptive Streaming over HTTP) i HLS (HTTP Live Streaming), co pozwala uzyskać wyższą jakość i większą spójność streamowanego na żywo sygnału.

To ta sama technologia, która zapewnia płynne korzystanie z serwisu Netflix. Nadaje ona priorytet ciągłości strumienia i decyduje o jakości zgodnie z dostępną przepustowością sieci.

Co ważniejsze dla użytkowników radia internetowego, ponieważ CXN100 obsługuje DASH, stacje radiowe są odbierane w wyższej jakości, jeśli tylko są w takiej formie dostępne.

Cambridge Audio CXN100 - tylna ścianka

Wejścia cyfrowe

Na tylnej ściance CXN100 znajdują się dwa wejścia cyfrowe (1 x optyczny TOSLINK i 1 x koncentryczny S/PDIF), przeznaczone do podłączenia źródeł cyfrowych. Dostępne jest również asynchroniczne wejście USB idealne do połączenia komputerów PC i Mac.

Do wejścia USB Mass Media można podłączyć napęd USB, a łącze Bluetooth umożliwia łatwe odtwarzanie z telefonu komórkowego lub innych urządzeń przenośnych.

Tryb przedwzmacniacza

Cambridge Audio CXN100 może także pracować jako cyfrowy przedwzmacniacz. Co mamy przez to na myśli? Krótko mówiąc, CXN100 dodaje regulację głośności do dowolnego, podłączonego do niego źródła cyfrowego.

Cambridge Audio CXN100

Cambridge Audio CXN100 - specyfikacja techniczna

• DAC: ESS ES9028Q2M
• Wejście USB: USB typu B jest zgodny z profilem USB Audio 1.0 lub 2.0 (do wyboru przez użytkownika)
• Wejścia cyfrowe: koncentryczne S/PDIF i optyczne TOSLINK
• Wyjścia analogow: zbalansowane XLR i niezbalansowane RCA
• Wyjścia cyfrowe: koncentryczne S/PDIF i optyczne TOSLINK
• Odtwarzanie: UPnP, lokalne nośniki USB, Airplay 2, Bluetooth, wbudowany Chromecast, Radio internetowe, Spotify Connect, TIDAL, Qobuz, Deezer, Roon Ready
• Odtwarzane typy plików: AAC, AAC+, AIFF, ALAC, DSD (x512), FLAC, HE AAC, MP3, OGG Vorbis, WAV, WMA
• Ethernet: 10/100 Mbit
• Wi-Fi: IEEE 802.11 ac (2,4 GHz/5 GHz)
• Pobór mocy: 0,5 W
• Wymiary: (szer. x wys. x gł.): 430 x 80 x 325 mm
• Waga: 3,5 kg

Źródło: FNCE

NAIM testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta luty 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu