Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Mutineers

DAVID GRAY
Mutineers

Folk / pop

Lata lecą, mody mijają, a David Gray wciąż pozostaje tym samym smutnym chłopakiem z Manchesteru. Z nikim się nie ściga, nie walczy o popularność, nie stawia na regularność, nie ma ciśnienia, by przypominać się mediom.

A jednak. Wystarczyło, by po czterech latach od premiery "Founding" David Gray wypuścił nowy krążek, aby słuchacze znów go pokochali. Dowodem niech będzie popularność singla "Back In The World" - nie wierzę, że go nie słyszeliście.

Zastanawiałem się nad przyczyną popularności Davida i odnajduję ją właśnie w tej normalności, zwyczajności. Grey ani na moment - czy to jako autor muzyki i tekstów, czy jako artysta prężący się do zdjęć podczas sesji, nie zgrywa oddalonego od rzeczywistości artysty.

David Gray to człowiek dokładnie taki jak my, bliski słuchaczowi. Z melancholią śpiewający o miłości, cierpieniu, życiu rodzinnym, wspomnieniach pięknych chwil...Wszystko to czyni przy pomocy prostych słów i subtelnego, nieco zawieszonego głosu oraz swobodnych, delikatnych aranżacji.

W piosenkach Davida dominują dźwięki pianina, pojedyncze, spokojne, kojące. Czasami wspomaga je gitara akustyczna, podana trochę w duchu Bon Iver. Do tego autor dorzuca mnóstwo ozdobników: czy to skrzypce, czy brzmienia mandoliny, a także subtelnie okładanej perkusji. Ten przepis obowiązuje przez wszystkie kawałki zgromadzone na "Mutineers", stąd trudno mi wyróżnić jedną konkretną.

Polecę więc najnowszy krążek Davida Greya w całości. Wszyscy fani popu podszytego folkiem będą wręcz wniebowzięci, a i pozostali ucieszą się jego lekkością.

Jurek Gibadło
Mystic

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>IRON AND WINE</span> Beast Epic

IRON AND WINE Beast Epic

<span>JULIA HOLTER</span> In The Same Room

JULIA HOLTER In The Same Room

<span>DEAR READER</span> Day Fever

DEAR READER Day Fever

<span>LIVINGSTON TAYLOR</span> Safe Home

LIVINGSTON TAYLOR Safe Home

<span>ASGEIR</span> Afterglow

ASGEIR Afterglow

<span>LAURA MARLING</span> Semper Femina

LAURA MARLING Semper Femina

<span>JOSIENNE CLARKE & BEN WALKER</span> Overnight

JOSIENNE CLARKE & BEN WALKER Overnight

<span>DAVID GRAY</span> The Best Of

DAVID GRAY The Best Of

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio