Semper Femina

LAURA MARLING
Semper Femina

Folk

Jak niewiele potrzeba, żeby z artystki utalentowanej, ale mało oryginalnej, stać się tą pożądaną. Wystarczy "wyjść ze strefy komfortu". Uczyniła to, na swoje szczęście, Laura Marling.

Co prawda na wszelkie przykazania wypowiadane przez różnej maści coachów reaguję alergicznie, ale to konkretne pasuje jak ulał do recenzji najnowszej płyty Laury Marling, "Semper Femina". Brytyjka od początku kariery hołduje minimalistycznemu folkowi, aranżowanemu głównie na gitarę akustyczną i głos. No i super.

Problem w tym, że w jej muzyce nie byłem w stanie do tej pory odkryć niczego nowego. Nie jestem przesadnie wymagającym słuchaczem i nie żądam, by za każdym razem artysta odkrywał Amerykę, ale Laura miała wybitnie mało nowego do powiedzenia. A że i jej głos, i styl gry niczym się nie wyróżnia, jakoś nie potrafiłem się zakochać w tych dźwiękach.

Tymczasem z "Semper Femina" jest inaczej. To znaczy zmiana nie jest słyszalna za pierwszym przesłuchaniem płyty. Laura ciągle snuje zgrabne, acz powtarzalne historie o kobietach w dzisiejszym świecie, szarpiąc w dość przewidywalny sposób struny. Jednak za którymś z kolei podejściem można wyłapać na krążku kilka niespotykanych dotąd smaczków.

Przykłady? Proszę bardzo! "Next Time" pachnie wodewilem, muzyką rodem z filmów z początku kinematografii. "Wild Fire" przywodzi z kolei na myśl atmosferę ciasnego klubu, jest podszyty soulem, pięknie buja. Z kolei "Don't Pass Me By", najbardziej elektryczny na płycie, sięga po country, ale w tym akceptowalnym dla polskiego ucha wydaniu.

Mogłoby to brzmieć trochę lepiej - skrzypce, bas i perkusja, które co jakiś czas pojawiają się w tle są strasznie przytłumione - ale ogólnie "Semper Femina" pozostawia po sobie dobre wrażenie. Najlepsza płyta Laury? Tak bym ją określił.

Jurek Gibadło
Mystic

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>JULIA HOLTER</span> In The Same Room

JULIA HOLTER In The Same Room

<span>DEAR READER</span> Day Fever

DEAR READER Day Fever

<span>LIVINGSTON TAYLOR</span> Safe Home

LIVINGSTON TAYLOR Safe Home

<span>ASGEIR</span> Afterglow

ASGEIR Afterglow

<span>JOSIENNE CLARKE & BEN WALKER</span> Overnight

JOSIENNE CLARKE & BEN WALKER Overnight

<span>DAVID GRAY</span> The Best Of

DAVID GRAY The Best Of

<span>KATHRYN WILLIAMS</span> Hypoxia

KATHRYN WILLIAMS Hypoxia

<span>SILJE NERGAARD</span> Chain of Days

SILJE NERGAARD Chain of Days

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio