JOSEFINE CRONHOLM

Near the Pond

Near the Pond

Wykonanie

Nagranie

Niniejszy album jest nie tylko projektem szwedzkiej wokalistki Cronholm, ale również współfi rmują go amerykański trębacz Kirk Knuffke i szwedzki kontrabasista Thommy Anderson.

W niektórych nagraniach bierze jeszcze udział amerykański perkusista Kenny Wollesen oraz smyczkowe trio realizujące nastrojowe aranżacje Andersona. Inspiracją dla projektu była minimalistyczna poezja amerykańskiego barda Carla Sandburga o szwedzkich korzeniach.

Josefine Cronholm, obdarzona pięknym (i świetnie nagranym) głosem, nadała płycie iście poetycki wyraz. Jej uduchowiony śpiew prowadzi naszą wyobraźnię przez urocze amerykańskie i szwedzkie pejzaże, a melancholijny nastrój wzmacniają eteryczne partie trąbki Knuffkego i kontrabasowe partie arco Andersona.

Jedynie krótka kompozycja "Wrong with You" jest utrzymana w iście free-jazzowej formule, gdy reszta przebiera pełne liryki formy balladowe, w głębi których odnajdujemy wyraźne ślady bluesa.

Knuffke twierdzi wręcz, że folklor szwedzki i amerykański (a więc też różne formy bluesa) łączy bardzo wiele i ten element muzycy pragnęli uwypuklić w swym projekcie. O ile partie wokalne Josefine Cronholm reprezentują mistrzowski poziom i dobrze brzmią w duecie z Knuffke, o tyle wokaliza solo Knuffkego nie pasuje estetycznie do reszty.

Cezary Gumiński
Stunt/Multikulti

INNE PŁYTY AUTORA
Songs Of The Falling Feather
Jazz
Songs Of The Falling Feather
Szwedzka wokalistka Josefine Cronholm wybrała za swój dom Kopenhagę i tu z pianistą, aranżerem i producentem Henrikiem Lindstrandem realizuje swoje projekty. - Wychowywałam się w środku wielkiego lasu. Otaczała mnie cisza i natura, to zapadło mi głęboko w pamięci - podkreśla artystka.
GATUNKI MUZYKI
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu