Sooner And Later

JULIA HÜLSMANN
Sooner And Later

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Niemiecka pianistka Julia Hulsmann uczyła się jazzu w Berlinie u Aki Takase i Davida Friedmana. W Ameryce miała okazję współpracować z Marią Schneider i Richie Beirachem. Akompaniowała norweskiej wokalistce Rebece Bakken, współpracowała z United Women's Orchestra, a w 2000 r. wydała debiutancki album "Trio".

Po trzech kolejnych płytach dla wytwórni ACT (za "Scattering Poems" dostała niemiecką nagrodę krytyków) związała się z ECM Records. "Sooner And Later" jest jej szóstym albumem dla tej wytwórni, kolejnym nagranym ze stałymi współpracownikami: kontrabasistą Markiem Muellbauerem i perkusistą Heinrichem Kobberlingiem w Rainbow Studio w Oslo.Repertuar powstał w czasie licznych i dalekich podróży tria do USA, Kanady, Peru i Azji. Większość stanowią oryginalne kompozycje Hulsmann, Muellbauera i Kobberlinga, ale są i tematy zapożyczone.

Nastrojowy wstęp do utworu z repertuaru grupy Radiohead "All I Need" rozwija się powoli wokół prostej, lirycznej melodii do ekscytującego finału. Możemy podziwiać, jaką Julia Hulsmann jest mistrzynią improwizacji, jak tworzy logiczną narrację dodając wrażliwość na brzmienie i talent tworzenia ujmującej wdziękiem harmonii. Z Kirgistanu pochodzi utwór "Biz Joluktuk", a "Thatpujai" to anagram nazwiska Jutty Hipp, zmarłej niedawno niemieckiej pianistki.

Marek Dusza
ECM/UNIVERSAL

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj