Seifert

ATOM STRING QUARTET
Seifert

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Choć Zbigniew Seifert pozostawił tylko siedem albumów, to zapisał się jako jeden z najważniejszych skrzypków w historii jazzu. Jego kompozycje są wykonywane przez kolejne pokolenia młodych jazzmanów inspirujących się unikatowym stylem.

Najpiękniejszym hołdem, jaki można było mu złożyć, jest powołanie przez Fundację im. Z. Seiferta Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego. Laureatem I nagrody w 2016 r. został Mateusz Smoczyński, skrzypek Atom String Quartet.

Podczas przesłuchań i długich rozmów w przyjaznych muzykom Lusławicach zrodziła się idea nagrania albumu z kompozycjami Seiferta, którego wydawcą jest Fundacja. Na płycie znalazły się najbardziej znane tematy legendarnego skrzypka, wykonane z pasją, w porywającym, wirtuozerskim stylu.

Otwierający album "Seifert" utwór "Quasimodo" ma mocny, jazzowy puls i przepełnia go radość spotkania przyjaciół zapisana w nutach, uderzająca w interpretacji. Liryczny "Love in the Garden" poprzedza sztandarowe dzieło Seiferta "Kilimanjaro" z chwytliwym tematem granym na różne sposoby przez innowacyjny kwartet.

"Evening Psalm" wykonany solo przez Mateusza Smoczyńskiego zainspirował skrzypka Dawida Lubowicza do wykonania własnej kompozycji "Inspirational Psalm". "Seifert" to pewny kandydat do tytułu jazzowego Albumu Roku 2017.

Marek Dusza
ZBIGNIEW SEIFERT FOUNDATION

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj