Cirklar

TINGVALL TRIO
Cirklar

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Tingvall Trio, jeden z najciekawszych zespołów na europejskiej scenie jazzowej, tworzą Szwed, Niemiec i Kubańczyk. Zespół powstał w 2003 r. w Hamburgu, a pierwsze koncerty muzycy dali w rozrywkowej dzielnicy Sankt Pauli, gdzie niegdyś zaczynali karierę The Beatles.

Tu szwedzki pianista Martin Tingvall poznał kubańskiego kontrabasistę Rodrigueza Calvo i niemieckiego perkusistę Jurgena Spiegela. Ich muzyka kojarzy się z tą, jaką wykonywało szwedzkie trio e.s.t. i to nie tylko dlatego, że w obu pierwszoplanową rolę gra pianista ze Szwecji.

Tak jak poprzednie nagradzane płyty Tingvall Trio, nowy album "Cirklar", zawiera kompozycje lidera, który tym razem otworzył nowe możliwości grupowej improwizacji dla całego tria. Wydaje się, że to muzyka prowadzi wrażliwych wirtuozów przez odkrywane razem ze słuchaczami obszary jazzowej harmonii, a muzycy poddają się jej magii.

Kompozycje Tingvalla mają w sobie melodyjność skandynawskich piosenek ludowych z odrobiną nostalgii. Basowy akompaniament jest gorący jak ulica w Havanie, a perkusja ma rockową ekspresję, którą jednak Spiegel potrafi okiełznać sięgając po szczoteczki i subtelnie muskać czynele, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba.

"Cirklar" ma świeżość zerwanego z drzewa jabłka, jego słodycz z delikatną kwaśną nutą. Dla zaciekawienia.

Marek Dusza
SKIP RECORDS/MULTIKULTI

Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj