Live in Olympia, 1976

GARY BURTON
Live in Olympia, 1976

Jazz / rock

  • Wykonanie
  • Nagranie

Mimo że na okładce zespół genialnego wibrafonisty jest nazwany kwintetem, to w efekcie gra sekstet: Burton - wibrafon, Mick Goodrick i Pat Metheny - gitary, Steve Swallow i Eberhard Weber - basy oraz Bob Moses - perkusja. To był na pewno najmocniejszy skład, jaki poeta wibrafonu prowadził w latach 70.

Mimo podwojenia gitary i basu, muzycy grają w przykładnej harmonii. Młody Pat Metheny nie wpuszcza się jeszcze w budowanie ścian dźwięku i wspaniale uzupełnia prowadzenie doświadczonego Goodricka. Śpiewny bas Webera jawi się wyraźnie jako instrument solowy, a jego popisy są znakomicie wyeksponowane.

Swallow, którego przecież stać na nie gorsze popisy, spełnia tu rolę akcentującego rytm. Repertuar stanowią pogrupowane w pary utwory napisane przez członków zespołu, a pochodzące z wcześniejszych płyt firmowanych przez Gary`ego Burtona.

Najwspanialszą formę prezentacji zyskała para finezyjnych kompozycji "I Am Your Pal" i "Hulio Bolinas", w których lider nie pozostawił wątpliwości, że jest niezrównanym magiem wibrafonu. Wielka szkoda, że ten wspaniały występ został kiepsko nagrany. O ile można "przymknąć" ucho na klarowność brzmienia, to fatalnie zarejestrowano monotonnie brzmiący czynel. Remastering nie pomógł.

Cezary Gumński
HI-HAT

Audio - listopad 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze zajmujemy się sprzętem tak popularnym, jak słuchawki bezprzewodowe za kilkaset złotych (pięć modeli) i gramofony za tysiąc kilkaset (również piątka), ale na drugiej szali kładziemy test jubileuszowego, hi-endowego zestawu Marantza KI-Ruby, i parę ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj