Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
New Jazz Musette

RICHARD GALLIANO
New Jazz Musette

Jazz

Gdy trzy dekady temu francuski akordeonista nagrał pierwszą płytę, miał wątpliwości, czy swą grą na niezbyt wtedy popularnym w jazzie instrumencie, zostanie zauważony. Dziś bezdyskusyjnie Galliano jest najwspanialszym europejskim akordeonistą o imponującym dorobku artystycznym. Potrafi interpretować tanga z nie gorszą wirtuozerią niż to czynił Astor Piazzolla, ale najlepiej czuje się w repertuarze o korzeniach francuskich.

Tytułowy termin "Musette" to rodzaj francuskiego tańca dworskiego i niniejsza podwójna płyta zawiera większość utworów, które noszą w sobie pierwiastek taneczny (walce, tanga, kołyszące ballady). Repertuar kompaktu stanowią najczęściej utwory znane z poprzednich płyt Richarda Galliano, lecz ich interpretacje są bardzo odległe od oryginałów.

Nowe opracowania wiernie oddają, wydaje się, niedoścignioną wirtuozerię lidera. Wyraźnie wyeksponowany akordeon zyskał wsparcie gitary, na której delikatnie i stylowo gra Sylvian Luc. Ten duet nawiązuje nierzadko do tradycyjnego brzmienia Hot Club de France. Na drugim planie skutecznie działają starzy kompani: kontrabasista Philippe Aerts i perkusista Andre Ceccarelli. Wkręcający jak nic "Waltz for Nicky" to najbardziej porywający temat, jaki zaprezentował kwartet.

Cezary Gumiński
PONDEROSA/GIGI DISTRIBUTION

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
Audio - czerwiec 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Znowu kolumny.... Ale tym razem polecam test pięciu modeli za ok. 4000 zł nie tylko dlatego, że można w nim znaleźć propozycje warte uwagi, ale też dlatego, że znalazły się w nim konstrukcje, które swoim indywidualizmem, kontrowersyjnością, brzmieniem nawet ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio