Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
New Jazz Musette

RICHARD GALLIANO
New Jazz Musette

Jazz

Gdy trzy dekady temu francuski akordeonista nagrał pierwszą płytę, miał wątpliwości, czy swą grą na niezbyt wtedy popularnym w jazzie instrumencie, zostanie zauważony. Dziś bezdyskusyjnie Galliano jest najwspanialszym europejskim akordeonistą o imponującym dorobku artystycznym. Potrafi interpretować tanga z nie gorszą wirtuozerią niż to czynił Astor Piazzolla, ale najlepiej czuje się w repertuarze o korzeniach francuskich.

Tytułowy termin "Musette" to rodzaj francuskiego tańca dworskiego i niniejsza podwójna płyta zawiera większość utworów, które noszą w sobie pierwiastek taneczny (walce, tanga, kołyszące ballady). Repertuar kompaktu stanowią najczęściej utwory znane z poprzednich płyt Richarda Galliano, lecz ich interpretacje są bardzo odległe od oryginałów.

Nowe opracowania wiernie oddają, wydaje się, niedoścignioną wirtuozerię lidera. Wyraźnie wyeksponowany akordeon zyskał wsparcie gitary, na której delikatnie i stylowo gra Sylvian Luc. Ten duet nawiązuje nierzadko do tradycyjnego brzmienia Hot Club de France. Na drugim planie skutecznie działają starzy kompani: kontrabasista Philippe Aerts i perkusista Andre Ceccarelli. Wkręcający jak nic "Waltz for Nicky" to najbardziej porywający temat, jaki zaprezentował kwartet.

Cezary Gumiński
PONDEROSA/GIGI DISTRIBUTION

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje

 

 

Audio - marzec 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Obok armady głośnikowych liniowców (pięciu kolumn za ok. 80 000 zł), przepływają dwie szybkie eskadry, liczące po trzy jednostki, znacznie mniejszych, niedrogich (ok. 2000 zł), ale bardzo pożytecznych jednostek grających - amplitunerów stereo i gramofonów. Pierwsze ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio