Gnosis

DAVID VIRELLES
Gnosis

Etno-jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

O nowym albumie kubańskiego pianisty Davida Virellesa, Tomasz Stańko powiedział, że to właściwie jest muzyka współczesna – i ma rację. Jednak silnie zaakcentowane motywy muzyki kubańskiej i pojawiający się jazzowy puls kontrabasu skłaniają mnie do określenia: współczesny etno-jazz.

Szufladkowanie muzyki to obowiązek recenzenta próbującego opisać nawet najbardziej oryginalne produkcje muzyczne. "Gnosis" Davida Virellesa, który jest członkiem New York Quartet Stańki, jest dziełem eklektycznym i wymagającym.

Nie pokazuje łatwej drogi do poznania źródeł kubańskiej muzyki klasycznej, a te niewątpliwie są w Afryce. Słychać tu plemienne okrzyki, gadające bębny, zawołania fujarek, a raczej etnicznych instrumentów z Czarnego Lądu, które nasze fujarki przypominają.

David Virelles rozpisał swoją suitę "Gnosis" na dwunastu muzyków i głos kubańskiej wokalistki Melvis Santy. Śpiewa również legendarny perkusista kubański Roman Diaz. W big bandzie znalazł miejsce znany nam dobrze kontrabasista Thomas Morgan, nadający muzyce skomplikowany rytmicznie puls.

O klasyczny rys wzbogacają suitę dwie wiolonczele i altówka. Fortepian pełni rolę przewodnika przez ten labirynt dźwięków łączących kontynenty i epoki. Fascynujące, lecz dla ambitnych i wytrwałych.

Marek Dusza
ECM/UNIVERSAL

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj