Gnosis

DAVID VIRELLES
Gnosis

Etno-jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje płyt tego wykonawcy

O nowym albumie kubańskiego pianisty Davida Virellesa, Tomasz Stańko powiedział, że to właściwie jest muzyka współczesna – i ma rację. Jednak silnie zaakcentowane motywy muzyki kubańskiej i pojawiający się jazzowy puls kontrabasu skłaniają mnie do określenia: współczesny etno-jazz.

Szufladkowanie muzyki to obowiązek recenzenta próbującego opisać nawet najbardziej oryginalne produkcje muzyczne. "Gnosis" Davida Virellesa, który jest członkiem New York Quartet Stańki, jest dziełem eklektycznym i wymagającym.

Nie pokazuje łatwej drogi do poznania źródeł kubańskiej muzyki klasycznej, a te niewątpliwie są w Afryce. Słychać tu plemienne okrzyki, gadające bębny, zawołania fujarek, a raczej etnicznych instrumentów z Czarnego Lądu, które nasze fujarki przypominają.

David Virelles rozpisał swoją suitę "Gnosis" na dwunastu muzyków i głos kubańskiej wokalistki Melvis Santy. Śpiewa również legendarny perkusista kubański Roman Diaz. W big bandzie znalazł miejsce znany nam dobrze kontrabasista Thomas Morgan, nadający muzyce skomplikowany rytmicznie puls.

O klasyczny rys wzbogacają suitę dwie wiolonczele i altówka. Fortepian pełni rolę przewodnika przez ten labirynt dźwięków łączących kontynenty i epoki. Fascynujące, lecz dla ambitnych i wytrwałych.

Marek Dusza
ECM/UNIVERSAL

Audio - wrzesień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zapraszamy na wielką galę EISA - w tym roku aż 35 nagród dla urządzeń audio - stereo i wielokanałowych, stacjonarnych i przenośnych, analogowych i cyfrowych. Kolumny, słuchawki, wzmacniacze, odtwarzacze, gramofony, daki, amplitunery, całe systemy... To najważniejszy ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio