Ravensburg

MATHIAS EICK
Ravensburg

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Trębacz Mathias Eick zdobył najpierw stypendium Statoil, następnie nagrody w USA i popularność z norweską grupą Jaga Jazzist, a potem był rozchwytywanym sidemanem, występującym m.in. z Manu Katche i wokalistą Thomasem Dybdahlem.

Talent kompozytorski Mathias Eick wykorzystał już we własnych zespołach. Na festiwalu w Voss słyszałem jego imponującą rozmachem suitę na dwa zespoły fusion i szkoda, że nie wydała jej wytwórnia ECM. Wtedy pisałem, że Eick jest jednym z najważniejszych muzyków norweskich, a słuchając czterech autorskich albumów, utwierdzam się w tym przekonaniu.

Już na poprzedniej, wydanej trzy lata temu płycie "Midwest", Mathias Eick utworzył kwintet ze skrzypkiem Gjermundem Larsenem. Teraz ma nowy zespół, a z poprzedniego pozostał tylko perkusista Helge Norbakken. Na skrzypcach gra teraz Hakon Aase i inni zupełnie nieznani mi norwescy jazzmani. To pokazuje, jak bogata jest scena norweska.

Liryczne, rozciągnięte frazy trąbki lidera znajdują w skrzypcach naturalne oparcie, a kiedy grają unisono, ich brzmienie wydaje się idealną syntezą. Mocną stroną albumu "Ravensburg" są melodyjne kompozycje, w których słychać echa norweskiego folku. Najciekawsze są momenty, kiedy grupa wpada w trans improwizacji, grając gęsto, a jednak klarownie. Urzekający nastrojem album.

Marek Dusza
ECM/UNIVERSAL

Audio - styczeń 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Testem pięciu kolumn w cenie 3400 zł (za parę) rozpoczynamy trzyodcinkowy cykl - za miesiąc pięć konstrukcji nieco droższych (3600-3900 zł), ale wciąż wolnostojących, a za dwa miesiące - pięć podstawkowych, w tym samym zakresie ceny. Warto zebrać komplet informacji, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj