MATHIAS EICK Ravensburg

Ravensburg
Wykonanie
Nagranie

Trębacz Mathias Eick zdobył najpierw stypendium Statoil, następnie nagrody w USA i popularność z norweską grupą Jaga Jazzist, a potem był rozchwytywanym sidemanem, występującym m.in. z Manu Katche i wokalistą Thomasem Dybdahlem.

Talent kompozytorski Mathias Eick wykorzystał już we własnych zespołach. Na festiwalu w Voss słyszałem jego imponującą rozmachem suitę na dwa zespoły fusion i szkoda, że nie wydała jej wytwórnia ECM. Wtedy pisałem, że Eick jest jednym z najważniejszych muzyków norweskich, a słuchając czterech autorskich albumów, utwierdzam się w tym przekonaniu.

Już na poprzedniej, wydanej trzy lata temu płycie "Midwest", Mathias Eick utworzył kwintet ze skrzypkiem Gjermundem Larsenem. Teraz ma nowy zespół, a z poprzedniego pozostał tylko perkusista Helge Norbakken. Na skrzypcach gra teraz Hakon Aase i inni zupełnie nieznani mi norwescy jazzmani. To pokazuje, jak bogata jest scena norweska.

Liryczne, rozciągnięte frazy trąbki lidera znajdują w skrzypcach naturalne oparcie, a kiedy grają unisono, ich brzmienie wydaje się idealną syntezą. Mocną stroną albumu "Ravensburg" są melodyjne kompozycje, w których słychać echa norweskiego folku. Najciekawsze są momenty, kiedy grupa wpada w trans improwizacji, grając gęsto, a jednak klarownie. Urzekający nastrojem album.

Marek Dusza
ECM/UNIVERSAL

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu