Your Queen Is a Reptile

SONS OF KEMET
Your Queen Is a Reptile

Etno-jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Sons of Kemet to londyński kwartet istniejący od kilku lat i prowadzony przez czarnego saksofonistę Shabakę Hutchingsa. Sekcję rytmiczną stanowi dwóch białych perkusistów, Tom Skiner i Seb Rochford, zaś rolę prężnego łącznika między nimi a witalnym saksofonem sprawuje czarny tubista Theon Cross.

Działalność grupy, wspomaganej tu na płycie jeszcze przez grających i śpiewających gości, jest daleka od politycznego ugrzecznienia. W słowie wiążącym, na okładce, lider grupy obarcza Królową Angielską wszelkim złem wyrządzonym przez imperium angielskie w Afryce, a obecnie oskarża o podłe traktowanie kolorowych imigrantów.

Każdy z ośmiu utworów na "Your Queen Is a Reptile" jest dedykowany jednej z czarnych bojowniczek (Harriet Tubman, czy Angela Davis) o poszanowanie godności ich rasy. Muzycznie jest to kipiąca wulkaniczną energią fuzja buntowniczego free jazzu amerykańskiego z połowy lat 60. (lansowanego przez Archiego Sheppa), funkowej pulsacji a`la The Dirty Dozen Brass Band, agresywnego afrobeatu Feli Kutiego, punk jazzu, dubu czy reggae.

Siłą napędową Sons of Kemet pozostaje przez cały czas niezmordowany Hutchings, którego - raz gładkie, a raz konwulsyjnie porwane - frazy tworzą swoistą ścianę dźwięku na tle krzyżowych rytmów. Nie do wiary, że to gra tylko kwartet.

Cezary Gumiński
IMPULSE!/UNIVERSAL

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj