Your Queen Is a Reptile

SONS OF KEMET
Your Queen Is a Reptile

Etno-jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje płyt tego wykonawcy

Sons of Kemet to londyński kwartet istniejący od kilku lat i prowadzony przez czarnego saksofonistę Shabakę Hutchingsa. Sekcję rytmiczną stanowi dwóch białych perkusistów, Tom Skiner i Seb Rochford, zaś rolę prężnego łącznika między nimi a witalnym saksofonem sprawuje czarny tubista Theon Cross.

Działalność grupy, wspomaganej tu na płycie jeszcze przez grających i śpiewających gości, jest daleka od politycznego ugrzecznienia. W słowie wiążącym, na okładce, lider grupy obarcza Królową Angielską wszelkim złem wyrządzonym przez imperium angielskie w Afryce, a obecnie oskarża o podłe traktowanie kolorowych imigrantów.

Każdy z ośmiu utworów na "Your Queen Is a Reptile" jest dedykowany jednej z czarnych bojowniczek (Harriet Tubman, czy Angela Davis) o poszanowanie godności ich rasy. Muzycznie jest to kipiąca wulkaniczną energią fuzja buntowniczego free jazzu amerykańskiego z połowy lat 60. (lansowanego przez Archiego Sheppa), funkowej pulsacji a`la The Dirty Dozen Brass Band, agresywnego afrobeatu Feli Kutiego, punk jazzu, dubu czy reggae.

Siłą napędową Sons of Kemet pozostaje przez cały czas niezmordowany Hutchings, którego - raz gładkie, a raz konwulsyjnie porwane - frazy tworzą swoistą ścianę dźwięku na tle krzyżowych rytmów. Nie do wiary, że to gra tylko kwartet.

Cezary Gumiński
IMPULSE!/UNIVERSAL

Audio - lipiec - sierpień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test porównawczy wzmacniaczy stereofonicznych w zakresie 2200-2800 zł pokazuje, jak bardzo się zmieniły, jak wiele dodatkowych funkcji można dzisiaj znaleźć w nawet niedrogich modelach.   Kilka kolejnych testów, już indywidualnych, wprowadza nie tylko nowe produkty, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio