NIK BAERTSCH`S RONIN Awase

Awase
Wykonanie
Nagranie

Sześć lat minęło od poprzedniego albumu formacji pianisty Nika Bärtscha Ronin. W międzyczasie ten aktywny muzyk przedstawił akustyczny zespół Mobile i album "Continuum". Przerwa była potrzebna jemu i muzykom, żeby odpocząć od siebie, zaczerpnąć powietrza, nabrać dystansu do własnej koncepcji "ritual groove music".

Trudno znaleźć dobry polski odpowiednik na określenie tej muzyki. Nik Bärtsch chętnie rozmawia ze słuchaczami po każdym koncercie, by wyjaśnić swoją ideę grupowej improwizacji wokół precyzyjnie zaaranżowanych tematów.

Szwajcarski pianista znalazł oryginalny sposób na połączenie jazzu, funku, psychodelii i muzyki współczesnej w?fascynujący oniryczny spektakl. Podczas koncertów Ronina duże znaczenie ma także gra świateł.

Już po wysłuchaniu dwóch pierwszych utworów można zauważyć, że muzyka tej niezwykłej grupy stała się bardziej klarowna i dynamiczna. Tytułowe zawołanie "Awase" oznacza w sztuce walki aikido "równoczesny ruch", by zwielokrotnić energię. Każdy instrument kwartetu jest tu równie ważny jak fortepian lidera.

Melodyjne frazy klarnetu basowego Sha, wyrazisty bas Thomy`ego Jordi i punktująca perkusja Kaspara Rasta działają precyzyjnie jak zegarki z Schaffhausen. W kulminacyjnych momentach albumu puls przyspiesza, a poziom adrenaliny rośnie. Słowem, emocji nie brakuje.

Marek Dusza
ECM/UNIVERSAL

INNE PŁYTY AUTORA
Live
Jazz
Live

Zespół Ronin szwajcarskiego pianisty Nika Bärtscha mieliśmy okazję poznać na koncertach w Fabryce Trzciny i w Bielsku-Białej w 2006 r. Zadziwił jasną i oryginalną koncepcją, którą trudno z czystym sumieniem zaliczyć do jazzu. To raczej gęste improwizacje oparte na strukturach rodem z minimalizmu.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista maj - czerwiec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu