Awase

NIK BAERTSCH`S RONIN
Awase

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Sześć lat minęło od poprzedniego albumu formacji pianisty Nika Bärtscha Ronin. W międzyczasie ten aktywny muzyk przedstawił akustyczny zespół Mobile i album "Continuum". Przerwa była potrzebna jemu i muzykom, żeby odpocząć od siebie, zaczerpnąć powietrza, nabrać dystansu do własnej koncepcji "ritual groove music".

Trudno znaleźć dobry polski odpowiednik na określenie tej muzyki. Nik Bärtsch chętnie rozmawia ze słuchaczami po każdym koncercie, by wyjaśnić swoją ideę grupowej improwizacji wokół precyzyjnie zaaranżowanych tematów.

Szwajcarski pianista znalazł oryginalny sposób na połączenie jazzu, funku, psychodelii i muzyki współczesnej w?fascynujący oniryczny spektakl. Podczas koncertów Ronina duże znaczenie ma także gra świateł.

Już po wysłuchaniu dwóch pierwszych utworów można zauważyć, że muzyka tej niezwykłej grupy stała się bardziej klarowna i dynamiczna. Tytułowe zawołanie "Awase" oznacza w sztuce walki aikido "równoczesny ruch", by zwielokrotnić energię. Każdy instrument kwartetu jest tu równie ważny jak fortepian lidera.

Melodyjne frazy klarnetu basowego Sha, wyrazisty bas Thomy`ego Jordi i punktująca perkusja Kaspara Rasta działają precyzyjnie jak zegarki z Schaffhausen. W kulminacyjnych momentach albumu puls przyspiesza, a poziom adrenaliny rośnie. Słowem, emocji nie brakuje.

Marek Dusza
ECM/UNIVERSAL

Audio - lipiec - sierpień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test porównawczy wzmacniaczy stereofonicznych w zakresie 2200-2800 zł pokazuje, jak bardzo się zmieniły, jak wiele dodatkowych funkcji można dzisiaj znaleźć w nawet niedrogich modelach.   Kilka kolejnych testów, już indywidualnych, wprowadza nie tylko nowe produkty, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio