NIK BAERTSCH`S RONIN

Live

Live

Wykonanie

Nagranie

Zespół Ronin szwajcarskiego pianisty Nika Bärtscha mieliśmy okazję poznać na koncertach w Fabryce Trzciny i w Bielsku-Białej w 2006 r. Zadziwił jasną i oryginalną koncepcją, którą trudno z czystym sumieniem zaliczyć do jazzu. To raczej gęste improwizacje oparte na strukturach rodem z minimalizmu.

Pozorna sprzeczność staje się oczywista, kiedy posłuchamy szalonych Szwajcarów. Obok lidera na klarnecie kontrabasowym, największym w rodzinie tych instrumentów, gra Sha, na basie - Björn Meyer, na perkusji - Kaspar Rast, na instrumentach perkusyjnych - Andi Pupato.

Nasycenie utworów rytmem jest cechą, którą zauważymy od razu. Są to rytmy na kilku poziomach, parzyste, nieparzyste, mniej i bardziej zagęszczone. Co ciekawe, są tworzone przez wszystkich członków zespołu. Kompozycje Nika Bärtscha nazwane "Modul" z odpowiednim numerem są pozbawione wyraźnej linii melodycznej. Jeśli je gdzieś wychwycimy, będą efektem rytmicznych dywersyfikacji.

Podwójny album "Live" jest zapisem trasy koncertowej od Amsterdamu przez Wiedeń do Tokio i z powrotem. Każdy utwór niesie nie tylko muzykę, ale także atmosferę miejsca i fluidy płynące z sali. By te niuanse wychwycić, wystarczy wsłuchać się w tę fascynującą muzykę.

Marek Dusza
ECM / UNIVERSAL

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu