Mozart, Bernstein, Lennon

IIRO RANTALA
Mozart, Bernstein, Lennon

Jazz / klasyka

  • Wykonanie
  • Nagranie

Wybitny fiński pianista rozpoczął edukację muzyczną od fascynacji klasyką, lecz potem skutecznie porwał go jazz. Jednakże, jak zaświadcza nie tylko niniejszy album "Mozart, Bernstein, Lennon", Rantala ochoczo powraca do klasyki.

Kompakt dokumentuje występ pianisty w otoczeniu orkiestry fi lharmonicznej w Bremen, którą poprowadził Florian Donderer. Donderer okazał się być nie tylko wiodącym skrzypkiem orkiestry, ale i frapującym improwizatorem jazzowym (ogniste solo w kompozycji "Freedom").

Choć Iiro Rantala przyznaje, że motywy muzyczne dość łatwo powstają w jego wyobraźni, lecz na te olśniewające i do zapamiętania musi cierpliwie czekać. Natomiast chyli mocno czoło przed geniuszem Wolfganga A. Mozarta, który musiał według niego mieć niebywałą łatwość układania najwykwintniejszych linii melodycznych.

I właśnie głównym punktem programu było wykonanie Mozartowskiego Koncertu Fortepianowego no. 21, c dur, z drobnymi wstawkami pianisty. Resztę repertuaru wypełniły kompozycje Rantali, znane z jego wcześniejszych albumów, także błyskotliwie potraktowana "Candide Overture" Leonarda Bernsteina oraz monumentalny "Imagine" Johna Lennona. Wszystkie utwory zostały wykonane z polotem i perfekcyjnym połączeniem idiomów klasyki i jazzu.

Cezary Gumiński
ACT/GIGI DISTRIBUTION

Audio - grudzień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tym razem nietrudno wskazać najważniejszy test numeru - to porównanie pięciu wzmacniaczy zintegrowanych, w cenie 7000–9000 zł. Pokazują nie tylko swoją własną kondycję, ale też dobrze demonstrują zmiany wśród ogółu wzmacniaczy. Każdy ma na pokładzie DAC-a, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj