IIRO RANTALA Mozart, Bernstein, Lennon

Mozart, Bernstein, Lennon
Wykonanie
Nagranie

Wybitny fiński pianista rozpoczął edukację muzyczną od fascynacji klasyką, lecz potem skutecznie porwał go jazz. Jednakże, jak zaświadcza nie tylko niniejszy album "Mozart, Bernstein, Lennon", Rantala ochoczo powraca do klasyki.

Kompakt dokumentuje występ pianisty w otoczeniu orkiestry fi lharmonicznej w Bremen, którą poprowadził Florian Donderer. Donderer okazał się być nie tylko wiodącym skrzypkiem orkiestry, ale i frapującym improwizatorem jazzowym (ogniste solo w kompozycji "Freedom").

Choć Iiro Rantala przyznaje, że motywy muzyczne dość łatwo powstają w jego wyobraźni, lecz na te olśniewające i do zapamiętania musi cierpliwie czekać. Natomiast chyli mocno czoło przed geniuszem Wolfganga A. Mozarta, który musiał według niego mieć niebywałą łatwość układania najwykwintniejszych linii melodycznych.

I właśnie głównym punktem programu było wykonanie Mozartowskiego Koncertu Fortepianowego no. 21, c dur, z drobnymi wstawkami pianisty. Resztę repertuaru wypełniły kompozycje Rantali, znane z jego wcześniejszych albumów, także błyskotliwie potraktowana "Candide Overture" Leonarda Bernsteina oraz monumentalny "Imagine" Johna Lennona. Wszystkie utwory zostały wykonane z polotem i perfekcyjnym połączeniem idiomów klasyki i jazzu.

Cezary Gumiński
ACT/GIGI DISTRIBUTION

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista maj - czerwiec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu