With Friends

SHIRLEY HORN
With Friends

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Kompilacja 28 nagrań przypomina genialną wokalistkę jazzową i pianistkę Shirley Horn. Zmarła w październiku 2005 r., wkrótce po tym, jak odwołała koncerty w Polsce. Miałem szczęście widzieć jeden z jej ostatnich koncertów w lipcu 2004 r. na North Sea Jazz Festival w Hadze, kiedy wjechała na scenę na wózku inwalidzkim.

Shirley Horn tworzyła na scenie magiczną aurę, której w pełni nie są w stanie ukazać jej nagrania. A jednak warto zasłuchać się w piosenki i pianistykę artystki, którą cenił Miles Davis. Wziął udział w nagraniu jej albumu "You Won’t Forget Me" (1991), z którego wybrano na tę składankę tytułowy utwór. Kilka miesięcy po premierze płyty genialny trębacz zmarł. Oboje stworzyli tu cudownie nostalgiczny, kameralny nastrój, wyznaczając wzorzec współpracy pomiędzy wokalistką a solistą.

Shirley Horn była klasycznie wykształcona, ale powiedziała kiedyś, że Oscar Peterson stał się jej Rachmaninowem, a Ahmad Jamal - Debussym. Miała szczęście współpracować z wieloma znakomitymi jazzmanami. Na płycie "The Main Ingredient" (2005) zagrał na saksofonie Joe Henderson, a wspaniała ballada "You Go To My Head" w ich wykonaniu trafi ła na tę kompilację, obowiązkową w kolekcji jazzfana. Standard "Summertime" wykonała razem z Tootsem Thielemansem, jej gośćmi byli także: Branford i Wynton Marsalis.

Marek Dusza
VERVE/UNIVERSAL

Audio - wrzesień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zapraszamy na wielką galę EISA - w tym roku aż 35 nagród dla urządzeń audio - stereo i wielokanałowych, stacjonarnych i przenośnych, analogowych i cyfrowych. Kolumny, słuchawki, wzmacniacze, odtwarzacze, gramofony, daki, amplitunery, całe systemy... To najważniejszy ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio