Moja słodka europejska ojczyzna

JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI SEXTET
Moja słodka europejska ojczyzna

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Jubileuszowy 80. numer w serii Polish Jazz przypisano nowemu albumowi zasłużonego saksofonisty, kompozytora i aranżera Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego. Jest to album wyjątkowy, bo sekstet Ptaszyna wykonuje muzykę Krzysztofa Komedy z legendarnego albumu "MeineSüsseEuropäischeHeimat" (1967) wydanego w Niemczech Zachodnich przez Columbię.

Obok Komedy wystąpili wówczas: Stańko, Namysłowski, Dyląg i Rune Carlsson. Współczesna interpretacja tego dzieła, trzeba przyznać, że w duchu lat 60., została nagrana w Łodzi w 2013 r. Jan "Ptaszyn" Wróblewski zagrał na saksofonie tenorowym, Henryk Miśkiewicz na alcie, Robert Majewski na trąbce, Wojciech Niedziela na fortepianie, Sławomir Kurkiewicz na kontrabasie i Marcin Jahr na perkusji.

Studyjny zapis znalazł się na pierwszym krążku albumu. Na drugą płytę trafił koncert sekstetu, nagrany w Tomaszowie Mazowieckim w 2016 r. Majewskiego zastąpił, co ciekawe, grający na saksofonie sopranowym Łukasz Poprawski.

Muzyka Komedy jest hołdem dla europejskiego dziedzictwa złożonym tuż przed jego wyjazdem do Hollywood, a zarazem hymnem jazzu europejskiego, który wyemancypował się spod amerykańskich wpływów m.in. dzięki Komedzie. Jakże dobitnie i aktualnie brzmi dziś ta nowatorska muzyka, a szczególnej wagi nabiera temat "Lament nad Europą".

Marek Dusza
Polskie Nagrania/Warner

Audio - marzec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test pięciu podstawkowych "monitorów", chociaż układowo dość prostych (dwudrożnych), został wzbogacony o wyjątkowo rozwinięte opisy konstrukcji i komentarze wyników pomiarów, odnoszące się też do wielu ogólniejszych wątków. Do tego finał testu wspaniałych, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj