Origami Harvest

AMBROSE AKINMUSIRE
Origami Harvest

Jazz progresywny

  • Wykonanie
  • Nagranie

Każdy kolejny, a ten jest czwartym dla wydawnictwa Blue Note, album tego fascynującego trębacza i kompozytora zaskakuje nowatorską formą. Niniejszy projekt był inspirowany przez organizacje muzyczne, które oczekiwały od jego autora wykreowanie "najbardziej szalonego pomysłu".

Ambrose Akinmusire zaprosił do współpracy przy "Origami Harvest" rapera Kool A.D., klasyczny kwartet smyczkowy Mivos Quartet, klawiaturzystę Sama Harrisa, saksofonistę tenorowego Waltera Smitha i perkusistę Marcusa Gilmore`a. Już po instrumentalnej konstelacji zgromadzonych postaci można się było spodziewać, że muzyczna zawartość kompaktu (szczególnie dla jazzowych purystów) będzie pełna kontrowersji.

Napisane przez Kool A.D. teksty dotyczą polityczno-społecznych aspektów życia w USA, co z pewnością ma większą siłę oddziaływania na tamtejszego słuchacza. Zaproponowana polifoniczna materia muzyczna jest w zasadzie we wszystkich utworach gęsta i pełna kontrastów.

Deklamacyjne rapowanie zderza się z niepokojącymi frazami smyczków, a sam lider na trąbce bywa raz całkiem oszczędny, a momentami rozgadany. Zresztą jego partie, jak również saksofonisty czy pianisty, wydają się raczej gasić, niż rozniecać żar zmagań między smyczkami a słowną narracją.

Cezary Gumiński
Blue Note/Universal

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj