AMBROSE AKINMUSIRE A Rift In Decorum

A Rift In Decorum
Wykonanie
Nagranie

Klub The Village Vanguard w Nowym Jorku jest katalizatorem ambitnego jazzu. Atmosferę tego miejsca wykorzystał kwartet młodego trębacza Ambrose`a Akinmusire`a, który przebojem wdarł się do czołówki światowego jazzu.

Stało się to za sprawą albumów: "When the Heart Emerges Glistening" (2011) i "the imagined savior is far easier to paint" (2014). Trębacz i pianista Sam Harris podkreślają klimat klubu, który otoczył ich duchem twórczej inwencji, a na koncerty wpadali Lee Konitz i Billy Heart.

Ambrose Akinmusire występował dotąd, również w Polsce, ze swoim kwintetem, ale tym razem lider chciał się uwolnić od zobowiązującego brzmienia saksofonu i otworzyć na wszystkie wpływy, jakimi nasiąkł w ostatnim czasie.

Tytułowy "rift" to rysa, pęknięcie, rozłam, jaki zachodzi w świecie i jest inspiracją dla negatywnych i pozytywnych aspektów brzmienia. Ambrose Akinmusire wcale nie stara się grać ładnie, jego trąbka buszuje w wysokich i niskich rejestrach tonalnych, jest chropowata, momentami wręcz niemiła, by po chwili wybrzmieć czystą frazą.

Ekspresyjne free sąsiadują z romantyczną melodią, niczego nie da się przewidzieć, słuchając, siedzimy bez ruchu, by nie uronić żadnej nuty. Pierwsza płyta albumu jest ostrzejsza, na drugiej znajdziemy więcej spokojnych fragmentów. To album dla wymagających i wyrobionych jazzfanów.

Marek Dusza
BLUE NOTE/UNIVERSAL

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu