Where The River Goes

WOLFGANG MUTHSPIEL
Where The River Goes

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Jazzowe supergrupy są w Europie rzadkością, ale album "Where The River Goes" jest przykładem, że uznany Europejczyk może utworzyć supergrupę z amerykańskich jazzmanów. Austriacki gitarzysta Wolfgang Muthspiel ma w tej dziedzinie duże osiągnięcia.

W 2014 r. założył trio z kontrabasistą Larrym Grenadierem i perkusistą Brianem Blade’em, by nagrać dla ECM-u płytę "Driftwood". Następnie do swojego amerykańskiego tria dokooptował jeszcze dwóch sławnych jazzmanów: pianistę BradaMehldaua i trębacza Ambrose`Akinmusire`a. W kwintecie nagrali świetny album "Rising Grace", który dostał maksymalną ocenę pięć gwiazdek w magazynie "Down Beat". Teraz zmienił się perkusista i z Erikiem Harlandem kwintet Muthspiela powtarza sprawdzoną receptę na sukces artystyczny.

Album "Where The River Goes" nagrano w Studios La Buissonne w Prowansji pod czujnym okiem i uchem Manfreda Eichera, dbającego o nastrojowe brzmienie. Kompozycje gitarzysty mają otwartą formę, by każdy z wirtuozów i geniuszy improwizacji mógł się wykazać inwencją. Utwór "Clearing" jest dziełem wszystkich, to wzór grupowej improwizacji bez przewodniego tematu, poszukiwanie recepty na współczesny jazz, niepokojący rytmem, pobudzający wyobraźnię, żonglujący różnorodnym brzmieniem akustycznych instrumentów. Dla wymagających i miłośników ECM-u.

Marek Dusza
ECM/Universal

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj