5 Original Albums

JIMMY SMITH
5 Original Albums

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Zanim Smith rozpoczął istną inwazję organów na jazzową scenę, instrument ten wykorzystywano bardziej do tworzenia tła dla innych, niż do popisów solowych. Artysta sprawił, że organy w jego zespołach (najczęściej z gitarą i perkusją) pełniły rolę napędową i zdecydowanie pierwszoplanową. Ten mistrz dwóch ręcznych klawiatur oraz nożnej - basowej nadawał instrumentowi Hammonda dodatkowego blasku, sprawnie wykorzystując zmiany barwy dźwięku na manuale i modulatorze Leslie.

Z serii ponad 20 albumów zarejestrowanych dla firmy Blue Note wybrano pięć dokumentujących: start Smitha w studio "The Champ" oraz na występie "Live at the Club Baby Grand Vol. 1 & 2" (wszystkie 1956 r.), następnie "House Party" (1958) z udziałem instrumentów dętych oraz "Plays Fats Waller" (1962).

O ile "The Champ" mieści się stylistycznie w głównym nurcie jazzu, to występ na żywo zapowiada nowatorskie ubarwienia jazzowego idiomu elementami muzyki gospels, soul i rhythm'n'bluesa. Specjalna uwaga należy się interpretacjom tematów z repertuaru Wallera, który wprowadził organy do świata jazzu. Na tym krążku Jimmy Smith ze smakiem zademonstrował niezwykle szeroki wachlarz brzmień, jakie można wydobyć z organów Hammonda. Zestaw zacny, choć niezbyt spójny.

Cezary Gumiński
Blue Note / Universal

Audio - marzec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test pięciu podstawkowych "monitorów", chociaż układowo dość prostych (dwudrożnych), został wzbogacony o wyjątkowo rozwinięte opisy konstrukcji i komentarze wyników pomiarów, odnoszące się też do wielu ogólniejszych wątków. Do tego finał testu wspaniałych, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj