Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

WŁODEK PAWLIK TRIO

Pawlik/Moniuszko

Pawlik/Moniuszko

Wykonanie

Nagranie

Dopiero co zaczął się Rok Moniuszkowski, a Włodek Pawlik już proponuje album z jazzowymi interpretacjami arii i pieśni wielkiego kompozytora. Twórczością Moniuszki zainspirowała go żona, pianistka Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, która od lat nagrywa ten repertuar.

Jak pianista podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, praca nad płytą była dla niego przyjemnością. - Moniuszko miał niesamowitą łatwość tworzenia wpadających w ucho melodii - podkreślił Pawlik. - Tak jak jazzmani na całym świecie od lat przerabiają na język jazzowej improwizacji tematy z dawnych musicali i filmów, tak ja przetworzyłem pieśni i arie Moniuszki. Wiele jego utworów to cudowne tematy z wyrafi nowaną harmonią, co dla jazzmana jest rzeczą fundamentalną.

Włodkowi Pawlikowi towarzyszy kontrabasista Paweł Pańta i nowy perkusista w tej formacji Adam Zagórski. Już pierwszy utwór albumu jest mocnym uderzeniem, to bodaj najpopularniejsza pieśń Moniuszki "Prząśniczka", zagrana z werwą podkreślaną przez szybki rytm, ale w swym szaleństwie akordów Włodek Pawlik nie traci melodyjnej frazy. W nastrojowej arii Jontka z opery "Halka" - "Szumią jodły na gór szczycie" Pawlik z wrażliwością poety zadumał się nad polską dolą i niedolą, tworząc wspaniałą jazzową balladę. 52 minuty wielkiej muzyki w znakomitej interpretacji i pięknie nagranej.

Marek Dusza
Pawlik Relations

INNE PŁYTY AUTORA
America
Jazz
America

Nagrodzone Grammy trio pianisty Włodka Pawlika z perkusistą Cezarym Konradem i kontrabasistą Pawłem Pańtą weszło w styczniu 2015 r. do Studia S2 Polskiego Radia, by nagrać pierwszy od tamtego sukcesu album. Otwiera go tytułowy temat "America", który Pawlik napisał w samolocie wracając z pierwszej podróży do USA w 1986 r.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu