Pawlik/Moniuszko

WŁODEK PAWLIK TRIO
Pawlik/Moniuszko

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Dopiero co zaczął się Rok Moniuszkowski, a Włodek Pawlik już proponuje album z jazzowymi interpretacjami arii i pieśni wielkiego kompozytora. Twórczością Moniuszki zainspirowała go żona, pianistka Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, która od lat nagrywa ten repertuar.

Jak pianista podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, praca nad płytą była dla niego przyjemnością. - Moniuszko miał niesamowitą łatwość tworzenia wpadających w ucho melodii - podkreślił Pawlik. - Tak jak jazzmani na całym świecie od lat przerabiają na język jazzowej improwizacji tematy z dawnych musicali i filmów, tak ja przetworzyłem pieśni i arie Moniuszki. Wiele jego utworów to cudowne tematy z wyrafi nowaną harmonią, co dla jazzmana jest rzeczą fundamentalną.

Włodkowi Pawlikowi towarzyszy kontrabasista Paweł Pańta i nowy perkusista w tej formacji Adam Zagórski. Już pierwszy utwór albumu jest mocnym uderzeniem, to bodaj najpopularniejsza pieśń Moniuszki "Prząśniczka", zagrana z werwą podkreślaną przez szybki rytm, ale w swym szaleństwie akordów Włodek Pawlik nie traci melodyjnej frazy. W nastrojowej arii Jontka z opery "Halka" - "Szumią jodły na gór szczycie" Pawlik z wrażliwością poety zadumał się nad polską dolą i niedolą, tworząc wspaniałą jazzową balladę. 52 minuty wielkiej muzyki w znakomitej interpretacji i pięknie nagranej.

Marek Dusza
Pawlik Relations

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj