Watercolors

PAT METHENY
Watercolors

  • Wykonanie
  • Nagranie

Kariera Pata Metheny`ego jest pasmem sukcesów artystycznych, a w latach 80. i 90. również komercyjnych, kiedy Pat Metheny Group grała w wypełnionych halach koncertowych na całym świecie.

Pierwsze sukcesy odniósł nagrywając dla wytwórni ECM Records, która w kolejnej serii wznowień Touchstones wydała drugi jego autorski album ze swojego katalogu "Watercolors". Po debiutanckiej płycie "Bright Size Life" (1976) nagranej z Jaco Pastoriousem i Bobem Mosesem, Pat Metheny utworzył kwartet, który dał zaczyn Pat Methent Group.Rozpoczął współpracę z pianistą Lyle`em Maysem i perkusistą Danem Gottliebem, a Manfred Eicher podsunął mu niemieckiego kontrabasistę Eberharda Webera.

Melodyjne kompozycje Pata i jego pasjonujące solówki po latach nic nie straciły na wartości. Młody gitarzysta improwizuje z pasją, a wtórują mu romantyczne akordy fortepianu. Śpiewny ton kontrabasu i nasycona czynelami gra Gottlieba dopełniły niepowtarzalne brzmienie, które w 1977 r. było sensacją. Szkoda tylko, że Eicher nie przykładał się wtedy do zapisu nagrań, bowiem chciałoby się usłyszeć je dziś w zremasterowanej, wysokiej jakości.

Pat Metheny był artystą-rezydentem XXI Bielskiej Zadymki Jazzowej, występując w trio, prowadząc warsztaty mistrzowskie, a na koniec grając z orkiestrą NOSPR w Katowicach.

Marek Dusza

ECM/Universal

Audio - maj 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze zintegrowane, dzięki coraz bogatszemu wyposażeniu, wchodzą często w rolę źródeł. Cyfrowe wejścia, Bluetooth, a nawet moduły sieciowe, to elementy widywane tak często, że już niemal standardowe - przynajmniej w zakresie cenowym 3000-4000 zł, którym ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj