Listening to Pictures

JON HASSELL
Listening to Pictures

Jazz / ambient

  • Wykonanie
  • Nagranie

Po dziewięciu latach przerwy mag zelektryfikowanej trąbki - Jon Hassel - powraca albumem równie fascynującym jak poprzednie. Świat preparowanych elektroakustycznie dźwięków kreuje zasadniczo kwartet: Hassell - trąbka i klawiatury, Rick Cox - gitara, syntezator i preparacje, John von Seggern - bas, perkusja i preparacje oraz Hugh Marsh - skrzypce i preparacje.

Okazjonalnie przez studio artysty przewinęło się siedmiu gości, by wzbogacić fakturę poszczególnych utworów. Choć spreparowaną materię dźwiękową należy sklasyfikować jako muzykę elektroniczną, to po latach eksperymentów Jon Hassell i towarzyszący mu muzycy wykreowali brzmienie, którego nie da się uzyskać wprost na syntezatorach.

Na drodze wielokrotnego nakładania i miksowania pewnych plam dźwiękowych z poszczególnych instrumentów powstało brzmienie, unikalne, nieprzypominające dotychczas znanych. Na niniejszym albumie - "Listening to Pictures" - mamy mniej partii trąbki niż innych instrumentów. Zaproponowana panorama muzyczna została zaś silnie nasycona pływającymi tonami basowymi.

Nieodmiennie od pierwszego do ostatniego taktu (choć takty to tu trudno wyodrębnić - tylko rodzaj dość regularnej pulsacji) dostajemy się w pole oddziaływania hipnotycznej aury, która przenosi naszą wyobraźnię poza realny świat.

Cezary Gumiński
Ndeya

Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj