Do outro lado do azul

ANDREA MOTIS
Do outro lado do azul

Etno-jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

To drugi album autorski hiszpańskiej wokalistki i trębacza w jednej osobie. Na debiutanckiej płycie Motis, oprócz zaznaczenia swych muzycznych korzeni, skupiła się bardziej na głównym nurcie jazzu, gdy tym razem zanurzyła się całkowicie w klimatach brazylijskich.

Album "Do outro lado do azul" otwiera wersja wokalna przeboju Gal Costy "Antonico", lecz dalszą część repertuaru stanowią już mniej popularne brazylijskie piosenki oraz trzy utwory autorskie utrzymane w tym klimacie. Motis nadała interpretacji legendarnej bossa-novy "Antonico" bardzo kameralny nastrój, śpiewając rzewnie dziewczęcym głosem i ozdabiając solówką skrzypiec w stylu Stephane Grapelly'ego.

Nadal utrzymując w kolejnych kompozycjach latynoski charakter prezentacji, wokalne i trąbkowe partie Andrei Motis zbliżyły się stylistycznie do formuły, jaką niegdyś czarował młody Chet Baker. W tym sensie projekt ma charakter dość tradycyjny, lecz jego atrakcyjność wynika z niekwestionowanej świeżości interpretacyjnej.

Nagrania płyty dokonał dziewięcioosobowy zespół (liderka, 2 x gitara, fortepian, kontrabas, perkusja, skrzypce/mandolina, klarnet/ saksofon, 2 x perkusjonalia) i trzech zaproszonych solistów. Wśród muzyków jest kilku Brazylijczyków i to oni sprawili, że płyta Motis ma tak bardzo brazylijską aurę.

Cezary Gumiński
Verve / Universal

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj