O.P.

ALVIN QUEEN
O.P.

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Perkusista Queen nie tylko współpracował z gigantem fortepianu, Oscarem Petersonem, ale był również jego przyjacielem. Postanowił tym albumem złożyć hołd sztuce interpretacyjnej mistrza. Ponieważ perkusista był też blisko związany z duńskim kontrabasistą Nielsem H.O. Petersenem (był prawą ręką Pedersona), zaprosił do realizacji projektu młodych duńskich muzyków.

Na fortepianie słyszymy Zier R. Larsena, którego styl gry wywodzi się wprost z Petersonowskiej szkoły gry. Na kontrabasie udziela się pięknie swingująca Ida Hvid. Trio, kultywując tradycję stylu Petersona, przedstawia dobrze znane kompozycje pianisty jak i takie, które miał w swoim repertuarze. Należą się słowa uznania Larsenowi, któremu udaje się fantastycznie oddać unikalną umiejętność Petersona, a mianowicie zagrać zarazem przebojowo i kameralnie. Najlepszym przykładem takiej biegłości jest interpretacja utworu "You Look Good to Me".

Nie zapowiada magicznego zwrotu akcji sentymentalna introdukcja fortepianu, niepostrzeżenie jednak nagromadza się na klawiaturze energia, co podchwyca gładko kontrabas i do końca utworu uwodzi nas intensywny swing. Choć imponująco realizowana stylistyka brzmi całkiem tradycyjnie, to fascynuje zapał, z jakim gra trio Alvina Queena.

Cezary Gumiński
Stunt / Multikulti

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj