KRZYSZTOF KOMEDA-TRZCIŃSKI

Suplement

Suplement

Wykonanie

Nagranie

Po siedmiu albumach w serii "Krzysztof Komeda w Polskim Radiu" pojawił się "Suplement", który zawiera nagrania, których nie można pominąć. Jest tu absolutny rarytas - nagranie Sekstetu Krzysztofa Komedy dokonane przez Radio ZSRR podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Moskwie w 1957 r.

Zespół wykonał kompozycję "Gillespie Memory" opracowaną przez Komedę. To swingująca interpretacja, a więc w stylu, jakiego po Komedzie nikt się nie spodziewa. Co więcej, na płytę trafiły nagrania z Polskiego Radia Poznań zrealizowane w latach 50.

Bliższych informacji o datach nie podano, ale mamy skład zespołu z liderem przy fortepianie, Janem "Ptaszynem" Wróblewskim na saksofonie barytonowym, Stanisławem Pludrą na saksofonie altowym, Jerzym Milianem na wibrafonie, Józefem stolarzem na kontrabasie i Janem Zylberem na perkusji.

Muzycy wykonują standardy, kompozycję Miliana, a także utwór inspirowany Bachem. Jednak dla innego utworu trzeba koniecznie mieć ten album - to piosenka "Ja nie chcę spać" cudownie zaśpiewana przez Kalinę Jędrusik w 1967 r. W tym czasie przeprowadzono też wywiad z Komedą, który zamyka album i serię.

Ciekawostką jest pianista Mieczysław Kosz grający kołysankę "Sleep Safe and Warm" na festiwalu Jazz Jamboree ’71 i współczesna aranżacja tematu "Dwaj ludzie z szafą" na orkiestrę radiową.

Marek Dusza
Polskie Radio

INNE PŁYTY AUTORA
Komeda
Jazz
Komeda
Polskie Radio sięgnęło głęboko w czeluście swych archiwów i za sprawą redaktora serii "Polish Radio Jazz Archives" Wojciecha Kwapisza wydaje albumy z dawno niesłyszanymi lub niepublikowanymi nagraniami.
GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu