Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

JAMES CARTER

Live from Newport Jazz

Live from Newport Jazz

Wykonanie

Nagranie

Podziwiając Cartera na żywo i słuchając niniejszego krążka dokumentującego jego ubiegłoroczny występ na słynnym festiwalu w Ameryce, zastanawiamy się skąd ten już pięćdziesięcioletni saksofonista bierze siły, by emanować tak wulkaniczną energią przez bitą godzinę.

James Carter wystartował ostro na początku lat 90., mieszając w absolutnie indywidualny sposób jazzowy tradycjonalizm z awangardową ekspresją. Pęki nut swobodnie wydobywające się z jego saksofonów nieodmiennie ozdabiają przedęcia, cmokania, dwugłosy i nagłe zmiany tembru.

James Carter potrafi odważnie połączyć aksamitność saksofonu Bena Webstera z rozdarciem Alberta Aylera. Nie inaczej było też podczas niniejszego koncertu, na którym nasz bezkompromisowy bohater zinterpretował kompozycje francuskiej legendy gitary - Django Reinhardta. Carter wyraził słabość do twórczości gitarzysty już dwie dekady temu w projekcie "Chasin’ the Gypsy".

Tym razem celebra odbyła się w mniejszym, ale bardziej ognistym składzie tria z Geraldem Gibbsem na organach i Alexem Whitem na perkusji. Muzycy napędzali się wzajemnie, obojętne czy Carter szalał na sopranie, alcie czy tenorze. Miłośnicy Reinhardta mogą być zaszokowani pewną profanacją "świętości", ale fani Jamesa Cartera zachwyceni – jak dawniej.

Cezary Gumiński
ECM

INNE PŁYTY AUTORA
Caribbean Rhapsody
Jazz
Caribbean Rhapsody

Próby łączenia klasyki i jazzu w trzeci nurt trwają już pół wieku. Gatunek ten rozwija się sporadycznie i niewiele powstało dzieł, które przetrwały próbę czasu. Mimo pełnego rozmachu, wydaje się, że niniejszy projekt też nie wytrzyma tej próby.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień - październik 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio listopad 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2020

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu