JULIA HÜLSMANN QUARTET

Not Far From Here

Not Far From Here

Wykonanie

Nagranie

W Niemczech jest nie mniej utalentowanych pianistów niż w Polsce. Należy do nich Julia Hülsmann, którą w dziedzinie kompozycji fascynowali Sting i Randy Newman, a w pianistyce Chick Corea i Bill Evans. Dzięki jej kompozycjom debiutancki album norweskiej wokalistki Rebekki Bakken był jazzowym bestsellerem.

Od 17 lat Julia Hülsmann tworzy trio z kontrabasistą Markiem Muellbauerem i perkusistą Heinrichem Köbberlingiem. Poprzednio nagrywali w kwartecie z trębaczem Tomem Arthursem, a na nowej płycie do tria dołączył saksofonista Uli Kempendorff. Jego styl gry spodoba się tym, którzy cenią amerykańskich mistrzów tego instrumentu, choćby Joe Lovano.

Julia Hülsmann potwierdziła talent kompozytorki, pisząc większość utworów na album. To tematy z wyrazistymi motywami, otwierające szerokie pole dla improwizacji. Kilka innych przynieśli koledzy z zespołu. Wzrusza ballada perkusisty "If I Had A Heart" i następujący po niej jego ekspresowo szybki temat "Colibri 65".

Niespieszne fortepianowe pasaże zachęcają do zasłuchania się w naturalne brzmienie instrumentów, ale są i momenty swobodnych i ekspresyjnych improwizacji. Jedyny zapożyczony temat pochodzi z filmu "Falcon and the Snowman" (Metheny/ Bowie/Mays) i usłyszymy go w intrygującej interpretacji dwukrotnie, w finale albumu powraca w krótkiej wariacji.

Marek Dusza
ECM/Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista lipiec - sierpień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu