Trio Tapestry

JOE LOVANO
Trio Tapestry

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Od czterech dekad Joe Lovano pojawia się na płytach ECM Records w roli gościa. Przede wszystkim były to formacje perkusisty Paula Motiana, ale także gitarzysty Johna Abercrombiego, basistów Steve'a Swallowa i Marca Johnsona oraz pianisty Steve'a Kuhna.

Jeśli zliczyć wszystkie albumy z jego udziałem, uzbiera się ich tuzin, a trzeba też dodać kilka kompilacji. Dopiero w styczniu ukazał się jego pierwszy autorski album wydany przez ECM. Tytuł pochodzi od nazwy zespołu "Trio Tapestry". Joe Lovano zaprosił do współpracy znakomitą pianistkę Marilyn Crispell i perkusistę Carmena Castaldiego, z którym współpracuje od wielu lat.

Wymarzyłem sobie właśnie taki album Joe Lovano, nagrany pod okiem wymagającego i troskliwego Manfreda Eichera, wypełniony nastrojowymi kompozycjami i wyrafi nowanymi improwizacjami. Joe Lovano potrafi wydobyć z saksofonu nuty, które stawiają go wśród gigantów tego instrumentu. Crispell i Castaldi odpowiadają na zawołania lidera w tak nieoczywisty sposób, że powstała muzyka do wielokrotnego słuchania, analizowania i kontemplacji.

"Trio Tapestry" zachwyca mnie wykwintną harmonią i brzmieniem akustycznych instrumentów. Wibrujące, matowe frazy tenoru, delikatne akordy fortepianu, soczyste, choć rzadkie uderzenia szczoteczek i pałek w bębny i czynele zasługują na owacje.

Marek Dusza
ECM/Universal

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj