VIKTORIA TOLSTOY Stations

Stations
Wykonanie
Nagranie

Viktoria Tolstoy nagrała już ponad dziesięć regularnie wydawanych albumów autorskich i wyrobiła sobie silną pozycję na europejskiej scenie jazzowej. Wprawdzie dała kiedyś wyraz swym rosyjskim korzeniom, ale urodziła się, mieszka i działa w Szwecji. W jej miłym głosie wyczuwa się damę z Północy Europy.

Interpretując rozmaite piosenki, Viktoria Tolstoy nigdy nie nadużywa ekspresji, co powoduje, że jej śpiew wpływa wyciszająco. Do nagrania najnowszej płyty poszerzyła skład poprzednio akompaniującego jej trio o dyskretnie działającego pianistę Joela Lyssaridesa.

Odnosi się jednak wrażenie, że pierwszoplanową rolę w zespole odgrywa nadal stylowy gitarzysta Krister Jonsson. Bezsprzecznie jego solówki są najbardziej dynamizującym elementem projektu.

Repertuar jedenastu utworów na płycie "Stations" składa się głównie z kompozycji skandynawskich artystów. Album otwiera energetyczna wersja tematu "I Should Run" Idy Sand i szkoda, że na płycie nie znajdujemy więcej piosenek wykonanych w tym stylu.

Pozostałe utwory mają charakter raczej balladowy, lecz z zawsze wyraźnie zróżnicowanymi aranżacjami. Najbardziej radosny nastrój Viktoria Tolstoy zaproponowała w żwawej interpretacji standardu "Poinciana", w której równie ciekawie ożywił się pianista.

Cezary Gumiński
ACT/GiGi Distribution

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta czerwiec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista maj - czerwiec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu