CHARLES LLOYD & THE MARVELS

Tone Poem

Tone Poem

Wykonanie

Nagranie

Album saksofonisty Charlesa Lloyda nawiązuje tytułem do cenionej serii wznowień "Tone Poet" – najważniejszych czarnych krążków w historii Blue Note Records.

Niewątpliwie Charles Lloyd jest poetą jazzu, a jego zasługi i sława spowodowały, że wersję winylową "Tone Poem" wydano od razu w "Tone Poet Series" obok klasyków Herbiego Hancocka, Wayne’a Shortera i Duke’a Ellingtona.

Wydany w 1967 r. album kwartetu Lloyda "Forest Flower" osiągnął poziom sprzedaży płyt rockowych, a zespół stał się gwiazdą największych festiwali. Charles Lloyd ma dar genialnego łączenia stylów i tworzenia w swoich solówkach melodyjnej, intrygującej narracji.

Słychać to także na nowej płycie, która potwierdza słuszność decyzji o przejściu z wytwórni ECM, która wydała jego 16 albumów, do Blue Note. W jego supergrupie The Marvels występują: gitarzysta Bill Frisell, grający na stalowej gitarze pedałowej Greg Leisz, kontrabasista Reuben Rogers i perkusista Eric Harland.

W ich wykonaniu nawet otwierające album kompozycje Ornette’a Colemana zabrzmiały miło dla ucha. Interpretacja "Monk’s Mood" jest ujmująca jak romantyczna ballada, nie mniej niż "Anthem" Leonarda Cohena.

We własnej kompozycji "Tone Poem" Lloyd eksperymentuje z rytmem i harmonią, by wyprowadzić z improwizacji zachwycającą melodię. Album do wielokrotnego słuchania.

Marek Dusza
Blue Note/Universal

INNE PŁYTY AUTORA
I Long To See You
Jazz
I Long To See You

Obejmując w 2012 r. fotel prezesa Blue Note Records, Don Was, otrzymał zadanie utrzymania legendarnej firmy na rynku i rozwinięcia jej działań. Zapewne spotykając się z artystami mówił: Cenię Twoją muzykę, ale musisz nagrać album, którego ludzie będą chcieli słuchać. Słowem, jeśli będzie się sprzedawał, to my przetrwamy, a ty zarobisz.

GATUNKI MUZYKI
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu