MARK TURNER

Return From The Stars

Return From The Stars

Wykonanie

Nagranie

Historia astronauty powracającego na Ziemię po 150 latach podróży z noweli "Powrót z gwiazd" Stanisława Lema stała się inspiracją dla amerykańskiego saksofonisty Marka Turnera do napisania utworu "Return From The Stars", otwierającego album pod tym samym tytułem.

Saksofon Marka Turnera pojawił się w ECM Records najpierw na płytach trębacza Enrico Ravy i kwartetu perkusisty Billy’ego Harta. Koneserzy docenili też jego trio Fly z Jeffem Ballardem i Larrym Grenadierem. Obecny kwartet saksofonisty z trębaczem Jasonem Palmerem, kontrabasistą Joe Martinem i perkusistą Jonathanem Pinsonem daje najszersze pole do improwizowanych konwersacji wirtuozów o dużej inwencji.

Kompozycje Marka Turnera pozostawiają muzykom wybór, w jaki sposób mają prowadzić narrację swoich muzycznych opowieści. Sekcja rytmiczna otrzymała tylko wskazówki, jaki cel chce osiągnąć lider i dzięki temu nieustannie inspiruje. W efekcie otrzymaliśmy album, który opowiada ciekawe historie i trzyma słuchacza w napięciu od pierwszego do ostatniego utworu.

Jednoczesna gra trąbki i saksofonu, i to wcale nie unisono, wprowadza ferment, który pobudza wyobraźnię samych muzyków, jak i słuchaczy. "Return From The Stars" to album odkrywczy i zaskakujący, znak, że za Oceanem docenia się osiągnięcia jazzowych gigantów i nieustannie odkrywa nowe możliwości improwizacji.

Marek Dusza
ECM/Universal

INNE PŁYTY AUTORA
Lathe of Heaven
Jazz
Lathe of Heaven
Dzięki ciepłemu brzmieniu trąbki Avishaia Cohena, muzyka Marka Turnera nabrała łagodności. Marcus Gilmore okazuje się mistrzem czyneli, a kroczący kontrabas Joe Martina odmierza rytm w intrygującym, oryginalnym stylu.
GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu