TOBIAS WIKLUND

Silver Needle

Silver Needle

Wykonanie

Nagranie

Ten szwedzki trębacz przypomina nie tylko z fizjonomii legendarnego Chucka Mangione – sposób frazowania oraz ton jego kornetu jest równie łagodny i ciepły. Różnice pojawiają się jeśli chodzi o styl wypowiedzi Wiklunda i jego zespołu, z którym uprawia jakby współczesną formę cool jazzu zakorzenionego jednocześnie w tradycji.

Projekt "Silver Needle" został zrealizowany częściowo przez kwartet, a częściowo przez ośmioosobową formację (kornet, trąbka, puzon, eufonium, tuba, fortepian, kontrabas i perkusja), w której istotną rolę odgrywają instrumenty dęte, operujące w dolnym rejestrze. Jest również w tych brzmieniach nawiązanie do klimatów nowoorleańskich i lekko akcentowanych układów marszowo- -cyrkowych.

Na tym starannie zaaranżowanym tle Tobias Wiklund wypowiada się tonem optymistycznym choć momentami jego kornet zapuszcza się niepostrzeżenie w regiony pełnej swobody, tak lubiane przez Tomasza Stańkę. Każda z własnych kompozycji lidera, jak i oryginalnie zinterpretowane popularne tematy "Comes Love" i "That Lucky Old Sun" mają wyróżniający je charakter aranżacji.

"Silver Needle" to rodzaj ekskluzywnej chińskiej herbaty uwielbianej przez Wiklunda, której picie wprowadza go w kreatywny nastrój. I coś w tym jest, sądząc po muzycznych owocach tu zaprezentowanych.

Cezary Gumiński
Stunt/Multikulti

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu