ODED TZUR

Isabela

Isabela

Wykonanie

Nagranie

Dwa lata temu wytwórnia ECM Records wydała płytę "Here Be Dragons" – pierwszy album kwartetu Oded Tzura, urodzonego w Tel Aviwie, rezydującego w Nowym Jorku saksofonisty tenorowego.

We wrześniu 2021 r. w Auditorio Stelio Molo w Lugano Oded Tzur nagrał swą drugą płytę "Isabela". Skład jego kwartetu pozostaje bez zmian: na fortepianie gra Izraelczyk Nitai Hershkovits, na kontrabasie Grek Petros Klampanis, na perkusji Amerykanin Johnathan Blake.

Swój oryginalny styl gry Oded Tzur ukształtował pod wpływem Hariprasada Chaurasiaego, indyjskiego muzyka i pedagoga grającego na bambusowym flecie poprzecznym bansuri.

Oded Tzur otwiera album niespełna dwuminutową "Inwokacją" wychodząc od cichych dźwięków do krzyku saksofonu wzmocnionego uderzeniami pałek w bębny i czynele.

Drugi temat "Noam" rozpoczyna się nastrojowym wstępem, by rozwinąć się do intensywnej improwizacji, w której ton saksofonu staje się wręcz drapieżny. "The Lion Turtle" to niemal typowa jazzowa ballada, tylko w finale zagęszczona emocjonalną ekspresją.

Tytułowa "Isabela" pokazuje szeroką paletę barw saksofonu, jak i zdolność lidera do prowadzenia zajmującej opowieści. Temat "Love Song for the Rainy Season" przyspiesza tempo na przekór tytułowi i eksponuje rytm perkusji, a dramatyczny finał nagle się urywa. Ciekawa i wciągająca płyta.

Marek Dusza
ECM/Universal

INNE PŁYTY AUTORA
Here Be Dragons
Jazz
Here Be Dragons

Trudno powiedzieć, czy album izraelskiego saksofonisty rezydującego w Nowym Jorku Odeda Tzura zaliczyć do kategorii jazz, czy ambient, tak subtelna i wyciszona jest jego muzyka. A jednak charakter frazowania i puls nasuwa jednoznaczne skojarzenia z jazzem.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu