NINA SIMONE

Nina’s Back

Nina’s Back

Wykonanie

Nagranie

Wznowiono płytę, która aktualnie ukazała się w nowej, kwiecistej okładce. W 1985 r. artystka powróciła do nagrywania po okresie rozczarowań działaniem "przemysłu" muzycznego; niemniej na dawnej wersji okładki pokazała wymownie plecy.

Nina Simone była nietuzinkową wokalistką i pianistką, na temat jej działań są zdania mocno podzielone. Jedni traktowali ją jako geniusza wokalnej ekspresji, gorąco manifestującą swe przekonania, innych drażniła chropowatość jej głosu i nie zawsze najczystsza intonacja. Potrafiła śpiewać z nieprzeciętnym zaangażowaniem, choć nie czyniła tak zawsze.

Niniejszy album zawiera piosenki utrzymane w rozrywkowym charakterze, ze znikomą dawką jazzowego swingu. Mimo że Nina Simone jest współautorką aranżacji, akompaniamenty brzmią niczym muzyka popularna tamtego okresu, a jej fortepian jest bardzo słabo słyszalny.

W poszczególnych utworach na "Nina’s Back" pojawiają się: podkłady dyskotekowe ("It’s Cold out Here"), aura afro-beatowa ("I Sing Just to Know That I’m Alive"), rockowy patos, któremu wtóruje klawesyn ("Fodder on Her Wings"), bezpretensjonalny funk ("You Must Have Another Lover") czy dosładzana kołysanka ("For a While"). Wydaje się, że najbardziej ambitną interpretację przedstawiła Simone w balladowej kompozycji "Saratoga".

Cezary Gumiński
Verve/Universal

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu