ALICE COLTRANE

The Carnegie Hall Concert

The Carnegie Hall Concert

Wykonanie

Nagranie

Koncert miał miejsce w słynnym nowojorskim audytorium w 1971 r. z okazji inauguracji działalności Integral Yoga Institute (którego Coltrane była działaczką). Na scenie wraz z Alice, grającą na harfie i fortepianie, pojawili się wspaniali muzycy, którzy współtworzyli z Johnem Coltranem nową formę jazzu lat 60.

Na saksofonach zabłyszczeli Archie Shepp i Pharoah Sanders, na kontrabasach – Cecil McBee i Jimmy Garisson, na perkusjach – Ed Blackwell i Clifford Jarvis, na tamburze – Tulsi Reynolds, a na harmonium – Kumar Kramer. W repertuarze koncertu znalazły się cztery mocno rozbudowane utwory: "Journey in Satchidananda", "Shiva-Loka", "Africa" i "Leo". Pierwszy i drugi utwór to kompozycje Alice, natomiast trzeci i czwarty napisał John.

Interpretacja tematu "Africa" jest znacznie swobodniejsza i dynamiczniejsza niż w oryginale, nawiązująca estetycznie do ostatniego okresu twórczości Johna. Klimat pełnego wyzwolenia emanuje również z żarliwego duetu saksofonowego w "Leo", któremu wtórują kaskady nut z fortepianu Alice, natomiast utwory napisane przez Alice Coltrane, w których linie przewodnie zostały zdominowane pełnymi uduchowienia partiami harfy, są dodatkowo zdobione natchnionymi popisami Sheppa na sopranie. To z pewnością był niesamowity koncert, również dla fanów nieżyjącego wtedy od czterech lat Johna.

Cezary Gumiński
mpulse!/Universal

INNE PŁYTY AUTORA
Kirtan: Turiya Sings
Inne
Kirtan: Turiya Sings

Małżeństwo Alice i Johna Coltrane’ów było bardzo silnie związane z filozofią i duchowością Indii. John wielokrotnie dawał temu wyraz w swej grze na saksofonie, natomiast Alice, szczególnie po śmierci Johna, stała się aktywną wyznawczynią religii i kultury wedyjskiej, przybierając imię Turiya.

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu